Izrael: wandale przy grobie króla Dawida
Po raz drugi w ciągu 10 dni symboliczny grób króla Dawida w Jerozolimie padł ofiarą wandalizmu. Cenotaf, czyli pusty sarkofag, upamiętniający izraelskiego monarchę z lat 1010-970 przed Chrystusem, znajduje się na górze Syjon, na parterze budynku, na którego piętrze mieści się Wieczernik - miejsce Ostatniej Wieczerzy.
W nocy z 2 na 3 stycznia kilkuosobowa grupa weszła do budynku, niszcząc XVII-wieczne ozdoby cenotafu. Podobnie jak 26 grudnia zniszczono nożem ceramikę pokrywającą ścianę, która oddziela pomieszczenie z cenotafem od korytarza. Zabytkowe kafle ceramiczne, pochodzące z XVII w., zostały położone podczas renowacji grobu w czasach ottomańskich. Straty są znaczne.
Po pierwszym akcie wandalizmu policja zatrzymała 30-letniego ultraortodoksyjnego Żyda. Izraelski urząd ds. starożytności wezwał osoby odpowiedzialne za budynek, władze Jerozolimy i policję do skutecznej "ochrony tego świętego miejsca".
Pierwotnie znajdowała się tam synagoga, którą w IV w. zastąpił kościół, a z czasem bazylika, której częścią był Wieczernik, który przetrwał po zniszczeniu świątyni w XIII w. Od XIV do XVI w. budynek był własnością franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. W 1552 r. wypędzili ich stamtąd Turcy, przekształcając Wieczernik w meczet. Przejęli oni także domniemany grób Dawida. Po powstaniu Państwa Izrael w 1948 r. zarząd nad gmachem objęli Żydzi. Obecnie mieści się w nim także jesziwa (żydowska szkoła talmudyczna).
Skomentuj artykuł