Jacek Pulikowski o komunikacji w małżeństwie i rodzinie

Jacek Pulikowski o komunikacji w małżeństwie i rodzinie
Dr Jacek Pulikowski - fot. www.youtube.com/@RCTV_Polska
KAI / pzk

„Jeżeli mąż czy żona mają głęboką relację z Bogiem, przestrzegają przykazań, może to tylko pozytywnie wpłynąć na wszystkie relacje z ludźmi, aż do nieprzyjaciół” – podkreślił dr Jacek Pulikowski, pisarz, działacz społeczny, mąż, ojciec i dziadek, podczas spotkania w kościele św. Macieja w Andrychowie. W świątyni tej odbyło się 8-9 lutego. „Forum dla rodzin”, które zainicjowali małżonkowie jubilaci Dorota i Rafał Janoszowie. W ten sposób chcieli oni wyrazić wdzięczność Bogu za 35 szczęśliwych lat swojego małżeństwa.

Jacek Pulikowski wygłosił dwie konferencje na temat komunikacji w małżeństwie, a także komunikacji z dziećmi. „Skoro źródłem szczęścia są relacje z Bogiem i ludźmi, najważniejsza dla większości osób wchodzących w małżeństwo jest relacja – oczywiście poza relacją z Bogiem. Jeżeli mąż czy żona mają głęboką relację z Bogiem, przestrzegają przykazań, to może to tylko pozytywnie wpłynąć na wszystkie relacje z ludźmi, aż do nieprzyjaciół” – zauważył publicysta i pisarz. „Dla małżonków pierwszą relacją międzyludzką od dnia ślubu do końca życia powinna być relacja mąż-żona. Na drugim miejscu, pod względem ważności, jest relacja my-nasze dzieci. Na trzecim miejscu my-rodzice. W jedną stronę są rodzice, w drugą teściowie. Na czwartym zaś miejscu znajdują się inni ludzie. Jeśli gdziekolwiek to przestawimy, to robi się naprawdę tragiczny bałagan” – przestrzegł prelegent, odwołując się do licznych przykładów z życia, ale także naukowych teorii.

Pulikowski niejednokrotnie podkreślił, jak ważne są szacunek, zrozumienie i współpraca w relacji małżeńskiej, a także konieczność przestrzegania nauk religijnych i wartości dla osiągnięcia prawdziwego szczęścia i harmonii w życiu rodzinnym. Zwrócił uwagę na to, że przykazania i sakrament małżeństwa są fundamentalne dla udanego życia rodzinnego. Zauważył, że obecnie wiele osób lekceważy te nauki, co prowadzi do trudności i rozpadu relacji małżeńskich. Wyjaśnił, że łaska sakramentu małżeństwa to konkretny prezent od Pana Boga. „Dla wielu jest w ogóle nieodpakowany. Dostali prezent za darmo – łaskę, tylko trzeba sięgnąć ręką. Nie sięgają i żyją po swojemu” – skonstatował. „Dzisiaj młodzi, lekceważąc Pana Boga, zaczynają życie jak małżeństwo bez związku sakramentalnego. Co więcej, jeszcze mówią, że są wierzący” – zauważył ze smutkiem. „Żadna inna para ludzi nie może budować takiej szczęściodajnej więzi, jaką może zbudować przez cały życiowy związek mąż i żona” – zapewnił.

Przytoczył historię pary, która przetrwała wiele trudności dzięki poszanowaniu przykazań i sakramentu małżeństwa. Modlitwa i wierność Bogu umacniały ich związek w najtrudniejszych chwilach. W innym przykładzie z kolei rodzina doświadczyła trudności z powodu braku szacunku dla przykazań i sakramentu małżeństwa. Związek rozpadł się, a dzieci cierpiały z tego powodu.

Gość podkreślił istotną rolę kobiet jako fundamentu miłości w małżeństwie. Wskazał, że są one naturalnymi nauczycielkami miłości, często ofiarując się dla dobra rodziny. Przekonywał, że prawdziwe szczęście w małżeństwie może być osiągnięte tylko poprzez szacunek i zrozumienie roli, jaką kobiety pełnią w budowaniu relacji i wychowaniu dzieci. Pisarz mówił też o różnicach w myśleniu i odczuwaniu kobiet i mężczyzn, co, jak zauważył, niekiedy prowadzi do konfliktów w małżeństwie. Zaakcentował potrzebę zrozumienia tych różnic i komunikacji jako kluczowych elementów budowania harmonijnych relacji. Zachęcił do szacunku i akceptacji różnic płciowych. Jego zdaniem, taka postawa może przyczynić się do osiągnięcia lepszej dynamiki w związku małżeńskim.

Jacek Pulikowski jest szczęśliwym mężem, ojcem, teściem i dziadkiem. Od wielu lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwo Rodzinne. Jest wspólnie z przyjaciółmi założycielem i był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej. Przez dwie kadencje był świeckim audytorem Rady ds. Rodziny KEP. To autor poczytnych książek i artykułów w licznych czasopismach katolickich, oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych na tematy rodzinne (miłość, czystość, płciowość, ojcostwo, rodzicielstwo). Wszystkie jego książki wielokrotnie wznawiano w wielotysięcznych nakładach, a niektóre przetłumaczono na języki obce.

Zawodowo dr inż. Jacek Pulikowski był nauczycielem akademickim na uczelni technicznej – Politechnice Poznańskiej. Ponadto prowadził zajęcia na Podyplomowym Studium Rodziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Drugiego dnia, 9 lutego, o właściwym kształtowaniu relacji mówili w andrychowskiej świątyni terapeuci uzależnień z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży z Bielska-Białej: Bogdan Krzak i Wojciech Piszczek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Pulikowski

Ta książka daje arsenał do wychowania dziecka według wartości

Czy można dzisiaj dobrze wychować dzieci? To wcale nie jest pytanie retoryczne, ale bardzo uzasadniona obawa, którą czuje wielu rodziców, obserwując zmiany we współczesnym świecie. Co...

Skomentuj artykuł

Jacek Pulikowski o komunikacji w małżeństwie i rodzinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.