Jacek Pulikowski o komunikacji w małżeństwie i rodzinie
„Jeżeli mąż czy żona mają głęboką relację z Bogiem, przestrzegają przykazań, może to tylko pozytywnie wpłynąć na wszystkie relacje z ludźmi, aż do nieprzyjaciół” – podkreślił dr Jacek Pulikowski, pisarz, działacz społeczny, mąż, ojciec i dziadek, podczas spotkania w kościele św. Macieja w Andrychowie. W świątyni tej odbyło się 8-9 lutego. „Forum dla rodzin”, które zainicjowali małżonkowie jubilaci Dorota i Rafał Janoszowie. W ten sposób chcieli oni wyrazić wdzięczność Bogu za 35 szczęśliwych lat swojego małżeństwa.
Jacek Pulikowski wygłosił dwie konferencje na temat komunikacji w małżeństwie, a także komunikacji z dziećmi. „Skoro źródłem szczęścia są relacje z Bogiem i ludźmi, najważniejsza dla większości osób wchodzących w małżeństwo jest relacja – oczywiście poza relacją z Bogiem. Jeżeli mąż czy żona mają głęboką relację z Bogiem, przestrzegają przykazań, to może to tylko pozytywnie wpłynąć na wszystkie relacje z ludźmi, aż do nieprzyjaciół” – zauważył publicysta i pisarz. „Dla małżonków pierwszą relacją międzyludzką od dnia ślubu do końca życia powinna być relacja mąż-żona. Na drugim miejscu, pod względem ważności, jest relacja my-nasze dzieci. Na trzecim miejscu my-rodzice. W jedną stronę są rodzice, w drugą teściowie. Na czwartym zaś miejscu znajdują się inni ludzie. Jeśli gdziekolwiek to przestawimy, to robi się naprawdę tragiczny bałagan” – przestrzegł prelegent, odwołując się do licznych przykładów z życia, ale także naukowych teorii.
Pulikowski niejednokrotnie podkreślił, jak ważne są szacunek, zrozumienie i współpraca w relacji małżeńskiej, a także konieczność przestrzegania nauk religijnych i wartości dla osiągnięcia prawdziwego szczęścia i harmonii w życiu rodzinnym. Zwrócił uwagę na to, że przykazania i sakrament małżeństwa są fundamentalne dla udanego życia rodzinnego. Zauważył, że obecnie wiele osób lekceważy te nauki, co prowadzi do trudności i rozpadu relacji małżeńskich. Wyjaśnił, że łaska sakramentu małżeństwa to konkretny prezent od Pana Boga. „Dla wielu jest w ogóle nieodpakowany. Dostali prezent za darmo – łaskę, tylko trzeba sięgnąć ręką. Nie sięgają i żyją po swojemu” – skonstatował. „Dzisiaj młodzi, lekceważąc Pana Boga, zaczynają życie jak małżeństwo bez związku sakramentalnego. Co więcej, jeszcze mówią, że są wierzący” – zauważył ze smutkiem. „Żadna inna para ludzi nie może budować takiej szczęściodajnej więzi, jaką może zbudować przez cały życiowy związek mąż i żona” – zapewnił.
Przytoczył historię pary, która przetrwała wiele trudności dzięki poszanowaniu przykazań i sakramentu małżeństwa. Modlitwa i wierność Bogu umacniały ich związek w najtrudniejszych chwilach. W innym przykładzie z kolei rodzina doświadczyła trudności z powodu braku szacunku dla przykazań i sakramentu małżeństwa. Związek rozpadł się, a dzieci cierpiały z tego powodu.
Gość podkreślił istotną rolę kobiet jako fundamentu miłości w małżeństwie. Wskazał, że są one naturalnymi nauczycielkami miłości, często ofiarując się dla dobra rodziny. Przekonywał, że prawdziwe szczęście w małżeństwie może być osiągnięte tylko poprzez szacunek i zrozumienie roli, jaką kobiety pełnią w budowaniu relacji i wychowaniu dzieci. Pisarz mówił też o różnicach w myśleniu i odczuwaniu kobiet i mężczyzn, co, jak zauważył, niekiedy prowadzi do konfliktów w małżeństwie. Zaakcentował potrzebę zrozumienia tych różnic i komunikacji jako kluczowych elementów budowania harmonijnych relacji. Zachęcił do szacunku i akceptacji różnic płciowych. Jego zdaniem, taka postawa może przyczynić się do osiągnięcia lepszej dynamiki w związku małżeńskim.
Jacek Pulikowski jest szczęśliwym mężem, ojcem, teściem i dziadkiem. Od wielu lat zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwo Rodzinne. Jest wspólnie z przyjaciółmi założycielem i był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej. Przez dwie kadencje był świeckim audytorem Rady ds. Rodziny KEP. To autor poczytnych książek i artykułów w licznych czasopismach katolickich, oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych na tematy rodzinne (miłość, czystość, płciowość, ojcostwo, rodzicielstwo). Wszystkie jego książki wielokrotnie wznawiano w wielotysięcznych nakładach, a niektóre przetłumaczono na języki obce.
Zawodowo dr inż. Jacek Pulikowski był nauczycielem akademickim na uczelni technicznej – Politechnice Poznańskiej. Ponadto prowadził zajęcia na Podyplomowym Studium Rodziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Drugiego dnia, 9 lutego, o właściwym kształtowaniu relacji mówili w andrychowskiej świątyni terapeuci uzależnień z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży z Bielska-Białej: Bogdan Krzak i Wojciech Piszczek.
Skomentuj artykuł