Jak będą wyglądać obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi?

Jak będą wyglądać obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi?
(fot. Archidiecezja Łódzka / youtube.com)
KAI / df

Od samego początku Ojciec Święty pragnął, aby to nie było święto jednodniowe, ale by przekształciło się ono w Tydzień Ubogich – co w Łodzi ma swoje zastosowanie. Nasz Tydzień Ubogich trwa w tym roku 9 dni. Te 9 dni ma służyć temu, by w nas budzić wrażliwość codzienną, a nie tylko odświętną - mówił abp Grzegorz Ryś.

- Trzy lata temu papież Franciszek ogłosił swoją autorską inicjatywę, jaką jest Światowy Dzień Ubogich, który przypada na tydzień przed Uroczystością Chrystusa Króla – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej zapowiadającej łódzkie obchody III Światowego Dnia Ubogich. - To jest niezwykle ważne, że do tej wielkiej uroczystości Chrystusa Króla idziemy poprzez zauważenie Chrystusa obecnego w ubogich. Od samego początku Ojciec Święty pragnął, aby to nie było święto jednodniowe, ale by przekształciło się ono w Tydzień Ubogich – co w Łodzi ma swoje zastosowanie. Nasz Tydzień Ubogich trwa w tym roku 9 dni. Te 9 dni ma służyć temu, by w nas budzić wrażliwość codzienną, a nie tylko odświętną – podkreślił metropolita łódzki.

Wyjątkowym wydarzeniem, na które zaproszeni są podopieczni placówek charytatywnych działających na terenie archidiecezji łódzkiej, będzie jutrzejsza próba generalna koncertu światowej sławy muzyków – dyrygenta Vladimira Aschenazego i pianisty Ingolfa Wandera. O tym szczególnym spotkaniu - podczas konferencji mówił Tomasz Bęben – dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. Zwrócił on uwagę na to, że wszyscy muzycy zgodnie wyrazili swoją aprobatę, by całkowicie bezpłatnie odbyć próbę generalną koncertu przy pełnej widowni.

- W minioną niedzielę 20 tyś. Tytek Charytatywnych trafiło do ponad 200 parafii archidiecezji łódzkiej – tłumaczył w czasie briefingu ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas. - Te torby są zaproszeniem, aby wierni parafii wypełnili je produktami spożywczymi lub chemicznymi i poszukali w swoim otoczeniu osoby potrzebującej, by przekazać jej tę torbę. Ta torba jest przede wszystkim zaproszenie do spotkania – dodał dyrektor Caritas. Ksiądz Partyka zwrócił uwagę, że obok wymiaru materialnego, niezwykle ważny jest również aspekt duchowy stąd 9 listopada podopieczni Caritas i sióstr Misjonarek Miłości wezmą udział w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę.

O 30-leciu działalności Łódzkiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz inicjatywach prowadzonych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi mówiła Wielisława Rogalska, prezes łódzkiego koła.

DEON.PL POLECA

Dyrektor Centrum Służby Rodzinie – ks. Paweł Kutynia - przedstawił ofertę, która dla wszystkich potrzebujących w III Światowym Tygodniu Ubogich czekać będzie w CSR. – Będzie tutaj można zjeść ciepły posiłek, skorzystać z fryzjera, opieki medycznej, opieki psychologa, pracownika socjalnego oraz opieki duchowej. To jest czas szczególny, gdzie można przyjść i skorzystać z oferowanej pomocy – zauważa ks. Kutynia.

Nowym pomysłem, który będzie kontynuacją III Światowego Dnia Ubogich w Łodzi, jest akcja Zupa na Pietrynie. Jednym z organizatorów tego niecodziennego przedsięwzięcia jest ks. Arkadiusz Lechowski, który prezentując akcję wskazał, że "jest to inicjatywa całkowicie otwarta. Każdy może się włączyć w tę inicjatywę. Można przyjść na zupę, ale i włączyć się w jej przygotowanie. Ta zupa może łączyć nas wszystkich, bo chodzi tutaj o spotkanie". Zupa będzie przygotowywana przez wolontariuszy i rozdzielana w każdą niedzielę o godz. 16:00 na rogu ul. Piotrkowskiej i ul. Św. Stanisława Kostki.

Kończąc konferencję arcybiskup Grzegorz Ryś zaprosił na łódzkie obchody III Światowego Dnia Ubogich, które odbędą się w niedzielę 17 listopada w łódzkiej katedrze. O godzinie 12:30 zostanie odprawiona Msza święta, a po jej zakończeniu odbędzie się wspólny posiłek na Placu Katedralnym.

Briefing prasowy został przygotowany przez Caritas archidiecezji łódzkiej, a poprowadzony przez Tomasza Kopytowskiego – rzecznika prasowego łódzkiej Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak będą wyglądać obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.