Jak dalece "zielony" jest Watykan?

(fot. Photo by Galen Crout on Unsplash)
KAI / kk

Miasto Rzym tonie w śmieciach: obrazy przepełnionych pojemników publikuje co raz światowa prasa, nie mówiąc już o smrodzie, który się z nich wydobywa. Jak zatem wygląda sytuacja w położonym w centrum Wiecznego Miasta Watykanem? Czy "wyspa świętych" również tonie w śmieciach?

Na te pytania odpowiada Rafael Ignacio Tornini, szef działu ogrodnictwa i służb komunalnych w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego w rozmowie z włoską agencją "Ansa".

Najmniejsze państwo na świecie jest również jednym z najbardziej "zielonych", w końcu znaczna część jego terytorium jest pokryta ogrodami. "Jednorazowy plastik wkrótce stanie się przeszłością za Murami Leoniańskimi" - powiedział Rafael Ignacio Tornini.

A śmieci? Aby je zebrać i poddać recyklingowi, Watykan ma swój własny system, który jest w dużej mierze zgodny ze standardami ustalonymi przez Unię Europejską. Od 2016 r. w Państwie Watykańskim istnieje nawet specjalne składowisko odpadów, które nazywa się "centrum ekologicznym". 85 obiektów znajdujących się na europejskiej liście odpadów niebezpiecznych (EWC) może być tutaj usuwanych.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku 98 proc. śmieci, które wylądowały na składowisku odpadów niebezpiecznych, zostało przesortowanych. Celem jest oczywiście sto procent, co powinno zostać osiągnięte w przyszłym roku. Jeśli chodzi o "normalne" odpady, jeszcze trzy lata temu tylko 35 proc. było sortowanych dziś odsetek ten wynosi 55 procent, w ciągu dwóch lub trzech lat powinien osiągnąć poziom 75 procent.

DEON.PL POLECA


Watykan produkuje około tysiąca ton odpadów rocznie, zazwyczaj zbieranych z koszy na śmieci, a tylko zużyty olej kuchenny lub odpady kuchenne są osobno usuwane. Z kolei kompost produkowany jest z odpadów organicznych od pięciu miesięcy, donosi Tornini. Stwierdza także, że Watykan próbuje poddać recyklingowi jak najwięcej śmieci w swoich murach część z nich jest przerabiana na nawóz i wysyłana na watykańską farmę w Castel Gandolfo. Pozostałe odpady, z którymi Stolica Apostolska nie wie, co zrobić, są zabierane przez prywatną firmę i usuwane na terenie Włoch.

Z kolei plastikowe śmieci są w Watykanie zbierane oddzielnie. Są to głównie butelki z wodą, które turyści i pielgrzymi wrzucają do koszy na placu Świętego Piotra i dziennie jest ich ok. dziesięciu kilogramów. Tornini i jego czterej koledzy mówią, że zmiana "ekologicznej mentalności" Watykanu była trudnym zadaniem. Prowadzili nawet szkolenia dotyczące postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Dużym bodźcem dla nich była encyklika "Laudato si`" papieża Franciszka z 2015 roku.

Tornini przypomniał, że od 2008 r. Watykan położył ponad 2400 paneli słonecznych o powierzchni 5 tys. m. kw. na dachu Auli Pawła VI. Uzyskana energia wystarcza na jej ogrzanie lub klimatyzowanie i kilka sąsiednich budynków. Od stycznia 2019 r. Bazylika św. Piotra ma energooszczędne lampy LED, które zostały wcześniej zainstalowane w Kaplicy Sykstyńskiej i na placu św. Piotra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak dalece "zielony" jest Watykan?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.