Jak Polacy oceniają Kościół? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Fot. viktorcap@gmail.com / Depositphotos
KAI / pk

Od września ubiegłego roku niewielkiemu pogorszeniu uległy oceny działalności Kościoła. Obecnie pozytywnie mówi o Kościele 44 proc. Polaków, negatywnie zaś 45 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS.

Opinie o funkcjonowaniu Kościoła rzymskokatolickiego są obecnie nieco gorsze niż przed sześcioma miesiącami, czyli gdy badanie przeprowadzane było po raz ostatni. Obecnie pozytywne (44 proc., od września spadek o 2 punkty procentowe) i negatywne (45 proc., wzrost o 3 punkty procentowe) oceny w zasadzie się równoważą.

O Kościele pozytywnie mówią głównie ludzie starsi, mieszkańcy wsi, rolnicy, emeryci i renciści

Poza zaangażowaniem w praktyki religijne, które ze zrozumiałych względów współwystępuje z pozytywnymi ocenami Kościoła, z aprobatą o działalności tej instytucji wypowiadają się na ogół zwolennicy PiS oraz respondenci mający poglądy prawicowe.

W większym stopniu niż przeciętnie są to także starsi badani (55+), osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi, rolnicy, emeryci, renciści, a także respondenci uzyskujący niskie i przeciętne dochody per capita (poniżej 2999 zł) oraz źle oceniający własną sytuację materialną.

Krytycznie o Kościele, poza niezaangażowanymi religijnie, częściej niż inni wypowiadają się potencjalni wyborcy ugrupowań rządzących, zwłaszcza Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, oraz respondenci identyfikujący się z lewicą.

Negatywnymi ocenami wyróżniają się także badani mający mniej niż 35 lat, uczniowie i studenci, najlepiej wykształceni, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, prywatni przedsiębiorcy oraz ankietowani uzyskujący najwyższe dochody per capita (od 4000 zł wzwyż).

CBOS zbadał też opinie Polaków o najważniejszych urzędach i instytucjach w kraju.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak Polacy oceniają Kościół? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć
Komentarze (16)
MS
~Małgorzata S
13 kwietnia 2024, 21:26
Biskupi nie czytają Biblii bo jest tam napisane że Jezus Chrystus wysyła apostołów żeby służyli ludziom a nasi hierachiwie robią odwrotnie niż w Biblii !!!!!!!
AT
~Andrzej Tarlowski
9 kwietnia 2024, 08:39
Gość. Jestem emerytem.w młodości byłem przez 12 lat ministrantem napatrzyłem się na obłudę kościoła. Od tamtej pory tylko chrzty. śluby i pogrzeby. Miałem już dość .
AG
~Adam Grab
8 kwietnia 2024, 09:26
Każda instytucja zrzeszająca wiernych jest ZLA. Nie wiara jest zła ale instytucja i ludzie nią kierujący, głoszący słowo kogoś tam. Z historii wiemy jakie zbrodnie popełniał kościół, ile istnień ludzkich pochłonęły wojny w imię Boga, Allacha czy teraz co robi Izrael w strefie Gazy. Wszystko jest wina przewodników wiary a instytucje powinny być zdelegalizowane choć ciemni ludzie zawsze jak barany pójdą na rzeź. Kto nie zna bibli, Koranu czy tory jest głęboko wierzący bo głupi. Kto poznał ta lekturę w połowie ma duże wątpliwości. Kto ją przeczytał i pomyślał jest ATEISTĄ i nie wierzy w bzdury
AB
~Anna Buła
8 kwietnia 2024, 06:55
Jak bawiłam się w nauczycielkę zawodu, to musiałam z własnej woli postępować zgodnie z tym co uczyłam młodzież, być przykładem. Drogę do zbawienia trzeba pokazywać nie tylko słowem ale i czynem, a to ostatnio się rozmija, plujemy na homoseksualizm a pozujemy do kalendarza.
AS
~Alicja S.Z.
7 kwietnia 2024, 20:08
No cóż, zawsze są winni wierni czy niewierni, nigdy winy w sobie nie dostrzega hierarchia kościelna! Koscioły opustoszeją, a biskupi będą wina obarczać ludzi a nie siebie.
BA
Bartłomiej Andrzejewski
6 kwietnia 2024, 19:35
Polaryzacja na wielu segmentach społecznych w tym kraju jest przerażająca. Tak, nie. Negatywne podejście i pozytywne. Partia A i partia B... Można tak wymieniać w nieskończoność a sondaże tylkk pogarszają sytuację
MK
~Maria Kanabaj
6 kwietnia 2024, 16:50
Bardzo się zawiodłam na tych którzy reprezentują kościół, czyli na klerze, że przestałam chodzić do kościoła. Modlę się gdzie chcę i kiedy chcę. Przecież Bóg jest wszędzie.
SW
~Stanisław Woda
7 kwietnia 2024, 09:18
Diabeł też jest wszędzie. I bardzo raduje się tymi, którzy od kościoła odchodzą i namawia ich, aby gorszyli się jeszcze bardziej i jeszcze efektowniej
HD
Halina Dziedzic
6 kwietnia 2024, 13:04
Z moich obserwacji wynika,ze negatywnie Kościół oceniają przede wszystkim Ci, którzy nie praktykują. Gdy chcę z nimi o tym rozmawiać, to powtarzają stereotypy. Często zarzucają Kościołowi, że "nie idzie z postępem", bo nie zmienia swojej nauki, aby ją dostosować do grzechów współczesnego świata. Nie rozumieją, że przykazania Boże to nie puste nakazy i zakazy ale drogowskazy do szczęśliwego życia doczesnego i wiecznego. Kościół powinien pokazać jak zbudować osobistą relacje z Bogiem. Żal młodzieży, która jest zmanipulowana przez lewacką ideologię, można temu zapobiegać budując relacje w rodzinie i w parafii. Zobaczcie, że kapłani, którzy umieją budować relacje z wiernymi przyciągają ich do koscioła a to początek budowania wiary żywej.
MK
M. K.
7 kwietnia 2024, 09:35
I dodając - negatywnie oceniają kościół ci którzy nie mają czystego sumienia i żyją w grzechu
LH
~Leon Hedwig
6 kwietnia 2024, 08:10
Pan Jezus nie miał zbyt wielkiej popularności w Wielki Piątek rano
KM
~Kazek Maliniak
5 kwietnia 2024, 17:09
Wygląda na to że 10 - 20 lat i mało kto będzie do kościóła chodził , jakoś to tak szybko idzie ta laicyzacja
PR
~Ppp Rrr
5 kwietnia 2024, 13:53
Artykuł powinien być opatrzony wynikami z poprzednich lat - w takich przypadkach ważny jest trend, a nie pojedynczy wynik. Pozdrawiam.
Z
~Zośka ~
5 kwietnia 2024, 18:20
Trend jest taki, że od września ubiegłego roku oceny działalności Kościoła uległy pogorszeniu o ponad 7 procent. Moim zdaniem, to nie jest niewielkie pogorszenie. Pozdrawiam.
WG
~Witold Gedymin
6 kwietnia 2024, 06:32
Ważniejsza jest informacja o wielkości próby i sposobu jej doboru, bo od tego zależy czy różnica 1-2 punktów procentowych jest istotna.
E3
edoro 333
7 kwietnia 2024, 11:36
Trendy, jakie są, widać gołym okiem.