Jak powstają tweety Benedykta XVI?
Księża z Sekretariatu Stanu przygotowują tekst, który następnie Benedykt XVI musi jeszcze zatwierdzić, po czym pojawia się on na Twitterze.
- Wierzymy i bardzo mocno tego pragniemy, aby zamieszczane tam tweety pochodziły rzeczywiście od papieża - powiedział w rozmowie z włoskim programem telewizyjnym Tgcom24 abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Poinformował o tym watykański dziennik "L’Osservatore Romano".
Ujawniając kulisy powstawania krótkich myśli, zwykle zaczerpniętych z Biblii, pojawiających się na uruchomionym 12 grudnia ub.r. Twitterze papieskim, hierarcha watykański podkreślił, że Ojciec Święty "interweniuje w te teksty".
W rozmowie z dziennikarzami Fabio Marchese Ragoną i Federico Novellą arcybiskup odniósł się także do komentarzy pojawiających się pod tweetami. Zaznaczył, że nie zawsze były i są one pozytywne. - Napływały zewsząd. Mieliśmy przepiękne wpisy od młodych, mniej młodych, z różnych kontynentów - oświadczył przewodniczący Rady. Dodał, że były też uwagi ironiczne, krytyczne, a nawet oszczercze.
- Muszę jednak przyznać, że dla nas, żyjących w tym kontekście, nie było to zaskoczeniem. Mieliśmy pełną świadomość tego, co się może wydarzyć: gdy papież chce nawiązać dialog z dzisiejszym człowiekiem i znaleźć się na jego poziomie, istnieje ryzyko, które trzeba zaakceptować - stwierdził abp Celli.
Zwrócił uwagę, że droga została już otwarta, zainteresowanie medialne jest bardzo wysokie i w przyszłości może się jeszcze zwiększyć. - Papież pragnie prowadzić dialog z jak największą liczbą osób, nawiązywać kontakt z mężczyznami i kobietami z każdego kraju - zapewnił dostojnik watykański. Dodał, że w związku z tym w przyszłości na Twitterze pojawi się także język chiński i przypomniał, że już obecnie strona oficjalna Stolicy Apostolskiej ma kanał w tym języku. Wyjaśnił, że na razie istnieją pewne trudności techniczne pod tym względem, "nad którymi obecnie pracujemy".
Obecność Ojca Świętego na Twitterze zapowiedziano na konferencji prasowej w Watykanie 3 grudnia ub.r. Poinformowano wówczas, że pierwszy swój wpis na tym portalu Benedykt XVI umieści 12 tegoż miesiąca. I rzeczywiście od tego czasu pojawiają się tam codziennie krótkie przesłania biblijne, na które internauci z całego świata odpowiadają własnymi komentarzami. Teksty papieskie dostępne są w 7 językach, w tym także po polsku (adres: @pontifex_pl).
Skomentuj artykuł