Jak wygląda Boże Narodzenie u luteran?

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W wieczór poprzedzający Boże Narodzenie do kolacji wigilijnej zasiadają polscy luteranie. W tym szczególnym dniu uczestniczą w nabożeństwach wigilijnych, które w zależności od regionu odbywają się przed lub po kolacji.

W trakcie nabożeństw śpiewane są kolędy (zarówno tradycyjne jak i ewangelickie np. "Pospieszcie o wierni", "O błogosławiony", "Jam z niebios zszedł"), czytane i rozważane są teksty biblijne mówiące o narodzinach Jezusa i znaczeniu tego wydarzenia dla ludzi. W niektórych parafiach dzieci recytują słowa proroków zapowiadające przyjście na świat Zbawiciela.
Kolacja wigilijna rozpoczyna się czytaniem fragmentu drugiego rozdziału Ewangelii Łukasza, w zależności od lokalnej tradycji robi to najstarsza lub najmłodsza osoba w rodzinie. Po odczytaniu Ewangelii i modlitwie następuje łamanie się opłatkiem. Co ciekawe ten zwyczaj ma nieco inną odsłonę na Śląsku Cieszyńskim, gdzie w wielu domach obok opłatka leżą cynamonowe rurki - szulki. Wśród potraw wigilijnych pojawiają się te znane z polskiej tradycji, nie zawsze mają one postny charakter. Pod choinką można odnaleźć prezenty, które wręczane są po kolacji. Zwraca się uwagę na to, że najwspanialszym prezentem jakim otrzymaliśmy od Boga jest Jezus Chrystus, którego narodziny wspominamy w okresie świąt i na którego powtórne przyjście nadal jako chrześcijanie czekamy. Kolację wigilijną kończy wspólne kolędowanie.
W kościołach, w dniu Wigilii pojawiają się przystrojone choinki, nie ma tam jednak szopek czy też żłóbka. Według legendy to Reformator ks. Marcin Luter wprowadził choinkę do domów, uznał bowiem zielone drzewo za symbol Chrystusa. W środku zimy, kiedy wszystko jest uśpione i zastygłe to drzewko cieszy oczy zielenią. To tak samo jak Chrystus, który przyszedł na pogrążony w ciemności grzechu świat, by nieść radość, pokój i zbawienie. Światła na choince nawiązują do słów Jezusa: "Ja jestem światłością świata" (J 8,12). On przyszedł na świat jako światłość, oddał swoje życie na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi i pojednał z Bogiem. Gwiazda umieszczona na czubku choinki jest znakiem, który prowadzi wszystkich do Jezusa tak, jak prowadziła mędrców ze Wschodu do Betlejem. Ten symbol zawiesza się zresztą w wielu kościołach od 1. Niedzieli Adwentu do 2 lutego: jest to tzw. gwiazda hernhucka (morawska).
Dla luteran zarówno choinka, jak i inne zwyczaje Bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę tego co jest centralną prawdą tych świąt - Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość.

Życzenia zwierzchnika polskich luteran bpa Jerzego Samca

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak wygląda Boże Narodzenie u luteran?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.