Jaki jest pierwszy krok? Samoewangelizacja

Jaki jest pierwszy krok? Samoewangelizacja
(fot. EPA/Claudio Peri)
7 lat temu
KAI / drr

"Impuls do samoewangelizacji" to zdaniem biskupa diecezji Eisenstadt w Austrii, Ägidiusa Zsifkovicsa najważniejszy rezultat obradującego w Watykanie Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Austriacki hierarcha jest przewodniczącym niemieckojęzycznej grupy roboczej obradującej w Watykanie. - Uczestnicy Synodu są w jednym punkcie zgodni, a mianowicie, że nowa ewangelizacja musi zacząć się od samych ewangelizatorów: biskupów, księży, zakonników i świeckich - powiedział.

- Należy skończyć z wewnętrznymi przepychankami i strukturalnymi sporami - powiedział bp Zsifkovics w rozmowie z austriackimi mediami. - Podczas gdy w niektórych krajach tego świata chrześcijanie są gotowi umierać za wiarę to w Europie środkowej na wysokim poziomie biadolą - dodał.

Przypomniał, że Ewangelia nie jest przecież żadnym porządkowaniem miejsca przy stole lecz drogowskazem. - Księża i świeccy muszą się do siebie przybliżyć i na nowo uczyć się, co jest na prawdę ważne - zaapelował biskup.

- Każdy z nas musi zacząć od siebie samego i postawić sobie pytanie: jak wygląda mój stosunek do Jezusa Chrystusa? Czy żyję tak, jak On nauczał? Czy jestem dobry? Czy dobrze obchodzę się z moim bliźnim? - mówił austriacki hierarcha.

Jego zdaniem jeśli tylko co dziesiąty katolik postawi sobie to pytanie i będzie gotowy do zmiany zachowania to już jutro będziemy mieli inny Kościół i inny świat. Bp Zsifkovics zacytował wypowiedź bł. Matki Teresy z Kalkuty, która zapytana przez dziennikarza, co musi zmienić się w Kościele odpowiedziała: "Ty i ja".

Na biskupie największe wrażenie zrobiła wypowiedź jednego z jego kolegów, który wezwał braci w biskupstwie i księży do zlustrowania ich własnego życia w kontekście jego prostoty, pokory i poświęcenia. - Chodzi o ponowne odnalezienie duchowości i wiarygodności kapłańskiej egzystencji - powiedział.

Ponadto zwrócił uwagę, że biskupi w centrum ewangelizacji stawiają rodzinę i parafię. - Chodzi o pierwsze wprowadzenie w wiarę - przypomniał.

Dla austriackiego hierarchy szczególnie znaczące było to, że biskupi zwracali uwagę na "dobrze uformowanych świeckich", którzy są "wielkim skarbem Kościoła" w przekazywaniu i więzi z wiarą. Jego zdaniem to oni utwierdzają w przekonaniu, że Kościół pokona dawne uprzedzenia i uzna godność oraz nie dającą się zastąpić odpowiedzialność świeckich za Kościół.

Zdaniem bp Zsifkovicsa motywem przewodnim synodu jest to, że nowa ewangelizacja nie jest żadną strategią, żadnym programem czy ogólnym planem. - Kto tego oczekiwał będzie rozczarowany - powiedział biskup Eisenstadt i dodał: - Chodzi o to, aby w dzisiejszych czasach na nowo pokazać prostotę wiary i na nowo zakorzenić swoje spotkanie z Chrystusem. W XXI w. potrzeba nowego, pogłębionego spojrzenia na Jezusa Chrystusa - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaki jest pierwszy krok? Samoewangelizacja
Komentarze (1)
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
24 października 2012, 07:55
"Podczas gdy w niektórych krajach tego świata chrześcijanie są gotowi umierać za wiarę to w Europie środkowej na wysokim poziomie biadolą"

Skomentuj artykuł

Jaki jest pierwszy krok? Samoewangelizacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.