Jakie są aktualne medialne wyzwania Kościoła?

Jakie są aktualne medialne wyzwania Kościoła?
(fot. danxoneil / flickr.com / CC BY)
KAI / drr

"Aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce na tle sytuacji społecznej" - to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, która odbyła się 31 stycznia w Sali Różańcowej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Uczestnicy mówili przede wszystkim o wyzwaniach jakie dzisiaj Kościołowi stawia Internet i portale społecznościowe. - Internet to autentyczna ambona współczesnego świata, to wyzwanie i klucz do zrozumienia młodego pokolenia - podkreślił Andrzej Drzycimski, dziennikarz, działacz opozycji w PRL, były minister i rzecznik prasowy prezydenta Lecha Wałęsy. - Młodzi nie czytają książek i gazet w tradycyjnej papierowej formie, mają zupełnie inne oczekiwania w stosunku do mediów.

Bp Adam Lepa z Łodzi zauważył, że w Orędziu Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Internet i portale społecznościowe ukazane są jako miejsce ewangelizowania, a abp Depo zachęcał, by również tam ukazywać jak ważna jest obecność religii w sferze publicznej.

Uczestnicy obrad wskazali na konieczność formowania społeczeństwa w obliczu dokonującej się aktualnie rewolucji kulturowej i rewolucji "genderowej". - Na naszych oczach pojawiają się nowe zjawiska, radykalna lewica dąży do całkowitej przebudowy społeczeństwa polskiego. Rewolucja kulturowa jest poważnym wyzwaniem dla Kościoła i mediów - mówił Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Potrzebna jest formacja polskiego społeczeństwa. Konieczna jest współpraca z mediami świeckimi, a szczególnie z ludźmi wierzącymi, którzy w nich pracują. W obliczu rewolucji kulturowej, rewolucji "gender", trzeba podjąć wspólnie proces edukacyjny polskiego społeczeństwa - kontynuował Przeciszewski.

DEON.PL POLECA

Członkowie Rady poruszali kwestię debaty wokół starań Telewizji Trwam o miejsce na multipleksie cyfrowym. - Pluralizm jest w Polsce zagrożony - zauważył w tym kontekście dziennikarz Jacek Karnowski. Jego zdaniem, "spór o Telewizję Trwam to spór o to, czy w Polsce ma być przestrzeń do poważnej rozmowy i debaty". Abp Depo podkreślił, że Kościół ma prawo do swojego medium w imię wolności religijnej.

Uczestnicy obrad podkreślili również konieczność współpracy mediów katolickich dla ustalenia wspólnych celów i wymiany doświadczeń - apelowała o to m.in. Lidia Dudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego "Niedzieli". Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" również wzywał do wzmocnienia głosu mediów katolickich.

Hierarchowie - bp Lepa oraz abp Depo - zachęcali media katolickie do współpracy a nie konkurowania ze sobą, ustalania wspólnych celów i dzielenia się doświadczeniami.

Do sprawy współpracy mediów katolickich odnieśli się również pozostali uczestnicy obrad: bp Artur Miziński, bp Józef Szamocki, ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy", ks. Wojciech Mikulski, szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, Adam Chlebowicz, dyrektor Radia Plus w Gdańsku i Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia.

Powołanie do życia i działalność Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski była odpowiedzią na nauczanie Kościoła po Soborze Watykańskim II. Podstawą funkcjonowania Rady jest działalność Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, która wypracowuje, zajmuje i przedstawia stanowisko Kościoła w istotnych kwestiach dotyczących szeroko pojętych środków społecznej komunikacji, ich osiągnięć i zagrożeń.

Abp Wacław Depo został wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu 21 czerwca 2012 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jakie są aktualne medialne wyzwania Kościoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.