Jasna Góra: Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Jasna Góra: Narodowa Pielgrzymka Węgrów
(fot. flicr.com/ by gaetanku)
KAI / pz

Na Jasnej Górze trwa dwudniowa IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W spotkaniu udział biorą biskupi, kapłani, paulini i ok. 700 wiernych przybyłych nie tylko z terenów dzisiejszych Węgier, ale także spoza granic, m.in. z Rumunii i Słowacji. Tegoroczna pielgrzymka jest dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Celem narodowych pielgrzymek naszych sąsiadów jest przypomnienie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski.

O. Botond Bator, przełożony węgierskiej prowincji Paulinów przypomniał, że pielgrzymka jest modlitwą o jedność Polaków i Węgrów oraz za Europę, o powrót do chrześcijańskich wartości. - Modlimy się za przyjaźń polsko-węgierską, bo to jest bardzo ważna sprawa teraz w Europie, w tym trudnym czasie, bo trzeba walczyć o chrześcijaństwo na naszym kontynencie. Mamy nadzieję, że ta wspólna modlitwa będzie nam pomagała - powiedział zakonnik.

Także abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, który po raz pierwszy uczestniczy w narodowej pielgrzymce podkreśla, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Polakami i Węgrami jest obrona wiary. - Europa zapomina dziś o chrześcijaństwie. Dobrze, że oba nasze narody zaczynają teraz podkreślać wartość tych korzeni chrześcijańskich i myślę, że będą mogły wspólnie ewangelizować Europę - podkreślił arcybiskup.

Witając pielgrzymów przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun podziękował za świadectwo ich wiary. - Jest to dla nas ogromne świadectwo waszej wiary, przywiązania do Matki Bożej, Najświętszej Maryi Panny, a także wyraz przyjaźni naszych narodów. Przecież z woli Bożej tutaj w 1382 roku paulini węgierscy wezwani na polską ziemię założyli to sanktuarium, umiłowane w sposób szczególny przez nasz Naród. I ta historia zbawienia ciągle się rozwija - powiedział o. Przeor. Życzył, by Matka Boża wypraszała błogosławieństwo i aby ta pielgrzymka dostarczała duchowego odpoczynku i zbliżenia się do Pana Boga.

O godz. 9.30 rozpoczęła się Msza św. celebrowana w bazylice. W czasie Eucharystii do paulińskiej konfraterni został włączony ks. József Kozma.

W pielgrzymce uczestniczą m.in.: abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, konfrater Zakonu Paulinów; bp Tamás József z Siedmiogrodu; dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie; dr Zsigmond Barna Pál, Konsul Węgierski z Transylwanii; a także ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Bátor Botond, quasi-prowincjał paulinów na Węgrzech, rektor kościoła skalnego w Budapeszcie, oraz kapłani posługujący na terenie Węgier, jak i w krajach ościennych, szczególnie w Transylwanii.

Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z prośbą o umieszczenie jej przy Studni Bł. Euzebiusza z napisem: "Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.".

Narodowa pielgrzymka Węgrów zakończy się jutro, późnym wieczorem.

Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2011 roku, kiedy to na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w UE. Dwa lata temu w Sanktuarium wybudowana została studnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Narodowa Pielgrzymka Węgrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.