Gwardia Szwajcarska na Jasnej Górze
Na Jasną Górę po raz pierwszy w historii przybyli przedstawiciele Gwardii Szwajcarskiej. Prawie 50-osobowa reprezentacja tej słynnej watykańskiej formacji odbywa pielgrzymkę śladami Jana Pawła II. Na szlaku modlitwy w Polsce nie mogło zabraknąć częstochowskiego sanktuarium, od którego pierwsza grupa gwardzistów rozpoczyna trzydniowy pobyt w Polsce.
Watykańscy żołnierze co dwa lata odbywają wspólne pielgrzymki. - W tym roku ze względu na kanonizację Jana Pawła II wybrana została Polska - powiedział sierżant Heine Eggli. Zauważył, że większość gwardzistów jest w Polsce po raz pierwszy i "dlatego to bardzo ważna wizyta, by pokazać zwłaszcza tym młodym mężczyznom miejsca, gdzie żył Jan Paweł II zanim został papieżem".
Gwardzista podkreślił, że choć służył Janowi Pawłowi II tylko dwa i pół roku, to był to cudowny czas spotkania ze świętym. - Wystarczyło na niego popatrzeć, jego oczy mówiły wszystko - podkreślił sierżant.
Magdalena Wolińska-Riedi, Polka, od 12 lat żona gwardzisty powiedziała, że nieprzypadkowo pielgrzymka papieskich żołnierzy rozpoczyna się od Jasnej Góry. - Wszyscy pamiętają dokładnie, że głównym przesłaniem Jana Pawła II było Totus Tuus i dlatego Matka Boża Jasnogórska jest pierwszym miejscem naszej pielgrzymki. Symbolicznie do Niej podążamy tuż po wylądowaniu na lotnisku, zawierzamy Jej naszą podróż, te trzy dni spędzone tutaj - zauważyła mieszkanka Watykanu.
Gwardziści w darze dla Jasnej Góry pozostawili figurkę żołnierza i medal wybity na 500-lecie Gwardii Szwajcarskiej w 2006 r. Papiescy żołnierze do przyjazdu do Polski przygotowywali się zarówno duchowo, jak i poznając naszą kulturę i historię. Dzisiaj przybyła jedna trzecia liczącej 110 osób, "armii papieża", reszta pozostała w watykańskiej służbie. Kolejna grupa dotrze 8 lipca.
Pielgrzymka do Ojczyzny św. Jana Pawła II jest także modlitwą za papieża Franciszka, który o nią prosił, zwłaszcza przed swoją wizytą w Polsce za dwa lata.
Ta modlitwa zanoszona była również podczas Mszy św. celebrowanej dla gwardzistów w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
W programie pielgrzymki gwardzistów szwajcarskich znajdą się papieskie miasta: Kraków i Wadowice, ale pątnicy z Watykanu odwiedzą też Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie będą się modlić w kaplicy św. Kingi. W planach mają także wizytę w Oświęcimiu. Grupie towarzyszy kapelan gwardii szwajcarskiej ks. prałat Markus Heinz z watykańskiego Sekretariatu Stanu.
To nie pierwsza pielgrzymka papieskich gwardzistów. W 2010 r. pielgrzymowali oni śladami Josepha Ratzingera do Bawarii a w 2006 r. w związku z jubileuszem 500-lecia formacji, gwardziści udali się śladami patrona swej jednostki - św. Marcina z Tours.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 roku. Obecnie liczy 110 członków, a kieruje nią płk Daniel Anrig. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. "sacco di Roma", czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących papieża Klemensa VII (1523-1534).
Skomentuj artykuł