Jan Kobuszewski obchodził swoje 80. urodziny

Jan Kobuszewski obchodził swoje 80. urodziny
Jan Kobuszewski, Hanna Zembrzuska-Kobuszewska (fot. Foter / GNU Free Documentation License)
KAI / mh

Swoje 80. urodziny obchodził wczoraj wieczorem na Jasnej Górze znany aktor Jan Kobuszewski. Artysta uczestniczył we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej i otrzymał od paulinów kopię Cudownego Obrazu. Prosił o modlitwę zwłaszcza w intencjach pokoju na świecie. To już kolejny jubileusz, który znany aktor przeżył na Jasnej Górze.

Jan Kobuszewski przypomniał swoją modlitwę na Jasnej Górze w 1946 roku, która bardzo mocno wpisała się w jego serce. "Rok po strasznej wojnie, kiedy w tej Kaplicy zabrzmiały fanfary, na odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, rozległ się taki krzyk i szloch, którego nigdy nie zapomnę. Był to krzyk rozpaczy, ale też dziękczynienia Najświętszej Matce" - mówił wyraźnie wzruszony aktor.

Jan Kobuszewski prosił zgromadzonych o szczególną modlitwę o miłość i pokój. - Najważniejszą w życiu rzeczą jest miłość i pokój, co dla mnie znaczy to samo i dlatego proszę państwa, byśmy pomodlili się o to, co jest najważniejsze, o pokój na świecie, szczególnie w dzisiejszych czasach i za miłość - powiedział artysta.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który wręczył aktorowi kopię Ikony Jasnogórskiej. - Najświętsza Maryja Panna zawsze była obecna w Panu życiu i dlatego na dalszą drogę, chcemy przekazać panu, jako wyraz naszej wdzięczności, kopię Wizerunku, niech Jej matczyny wzrok ogrania i przenika do głębi pana serca - życzył aktorowi przełożony generalny Paulinów.

W uroczystości w kaplicy Matki Bożej uczestniczyli nie tylko bliscy jubilata, ale także jego koledzy, aktorzy z Teatru Kwadrat.

To już kolejny jubileusz, który znany aktor przeżył na Jasnej Górze. W 2006 roku uczcił tu 50-lecie pracy artystycznej i 50. rocznicę ślubu z aktorką Hanną Zembrzuską. Podkreślał wtedy, że "z Jasną Górą jest związany bardzo osobiście".

- Zawsze, jak mamy występy w Filharmonii Częstochowskiej, to nie ma mowy, żebyśmy opuścili Mszę św. w klasztorze jasnogórskim - podkreślał Jan Kobuszewski 2 października 2005 r. na Jasnej Górze - Ja sam z Jasną Góra jestem związany od dziecka. Pierwsza moja pielgrzymka tutaj była chyba w 1946 roku. Byłem ministrantem w kościele Najświętszej Maryi Panny na Saskiej Kępie i niosłem sztandar św. Antoniego. Jestem tak wychowany przez mamę i ojca, przez ciotkę i moje dwie siostry, że jest to dla mnie jedno z najświętszych miejsc na świecie. A znając dobrze historię Polski wiem, kto się przed tym Obrazem modlił, i kto leżał krzyżem, i kto w prochu i w radości dziękował za wszystkie łaski, których nasza Ojczyzna doznała - stwierdził Jan Kobuszewski.

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 r. Utrwalił się w pamięci Polaków przede wszystkim jako Jasio, bufetowy w klubie sportowym w 'Czterdziestolatku', ale grał także w takich klasykach polskiego kina jak 'Wojna domowa', 'Alternatywy 4', 'Zmiennicy' czy 'Złoto Dezerterów'.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Kobuszewski obchodził swoje 80. urodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.