Jasna Góra: obradowali dyr. szkół katolickich
Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie poświęcone było bieżącym sprawom związanym z funkcjonowaniem placówek, sprawom statutowym Rady Szkół Katolickich a także wyzwaniom dla oświaty katolickiej w Polsce. Konferencja wpisała się również w program przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II.
Spotkanie podzielone było na dwie części. Wczoraj prelegenci skupili się na problematyce finansowej placówek, dziś natomiast poruszone zostały sprawy statutowe Rady Szkół Katolickich. Jak każdego roku głównym założeniem spotkania dyrektorów, poza sprawami formalnymi, była odnowa duchowa, powiedział ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
Wśród omawianych zagadnień znalazły się m. in. lista lektur nieobowiązkowych, kanon filmów do historii współczesnej, rekomendacja podręczników, wypracowanie dobrych form wspierania rodzin i współdziałania z rodzicami uczniów. Ważnym punktem w programie było zagadnienie ideologii gender i wyzwań dla oświaty katolickiej z tym związanych.
Agnieszka Skibicka, z Biura Rady Szkół Katolickich powiedziała, że ponieważ gender jest dziś popularnym tematem, pojawia się w różnych środowiskach, to wiedzę na ten temat muszą mieć dyrektorzy i nauczyciele, by móc odpowiadać na pytania stawiane przez rodziców i uczniów. - My musimy mieć wiedzę, by odpowiednio reagować - podkreśliła Skibicka.
Obecnie w Polsce jest 518 szkół katolickich, w tym m.in: 142 szkoły podstawowe, 178 gimnazjów i 139 liceów ogólnokształcących, poza tym istnieją szkoły ponadgimnazjalne kształcące w zawodzie, placówki dla uczniów chorych lub z problemami wychowawczymi a także specjalne dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym.
Wszystkie szkoły katolickie w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich powołanej do życia w 1994 roku.
- Matka Boża Częstochowska jest Patronką Rady Szkół Katolickich, i tutaj właśnie przybywamy, nie tylko po to, żeby się czegoś dowiedzieć, żeby zgłębić treści duchowo, ale również po to, żeby się spotkać, żeby widzieć też siłę dyrektorów tworzących wspólnotę szkół katolickich - powiedział ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
Ks. Latawiec zauważył, że "w Polsce jest zapotrzebowanie na szkoły katolickie, bo rodzice widzą, że jest zagrożenie brakiem wychowania i pokazywania wartości w innych szkołach, niż katolickie".
Przewodniczący Rady Szkół Katolickich w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II powiedział, że "w tym roku wszystkie spotkania formacyjne z młodzieżą i wszystkie konferencje nauczycieli i dyrektorów poświęcone będą nauczaniu Jana Pawła II". - Wszystko po to, by odświeżyć te wartości, które on kiedyś nam głosił, a może już zostały zapomniane, szczególnie chodzi nam o głos papieża dotyczący wartości i godności człowieka - powiedział ks. Latawiec.
Skomentuj artykuł