Jasna Góra: pielgrzymi przybywają przed jutrzejszym świętem

(fot. PAP / Waldemar Deska)
PAP / ml

Dwanaście pieszych pielgrzymek przybyło w sobotę do Częstochowy przed przypadającym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To pierwszy dzień kulminacji największego "szczytu pielgrzymkowego" na Jasnej Górze w ciągu roku.

W sobotę do godz. 15 do sanktuarium nadeszło ponad 5,5 tys. pątników, wśród nich ci z najodleglejszych części Polski, którzy w drodze do Częstochowy pokonują pieszo ponad 600 km. Nie wszyscy pielgrzymi mieli w tym roku spokojną drogę; po piątkowym wypadku do szpitala trafiło kilkunastu uczestników pielgrzymki z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, jako pierwsza w sobotni poranek pod jasnogórski szczyt weszła 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej. W tym roku w pięciu jej grupach pielgrzymowało 835 osób. Najdłużej szli pątnicy z Lęborka - 590 km i z Kartuz - 550 km. Najkrótszą trasę mieli wyruszający ze Świecia - 360 km. W zależności od trasy pielgrzymi szli od 11 do 17 dni. Do pieszych tradycyjnie dołączyła grupa rowerowa z Lęborka i Kościerzyny.
Kolejną grupą, która wkroczyła na jasnogórskie błonia, była 32. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Spośród 200 pątników najdłuższą trasę miała do pokonania grupa z Łukęcina, która przez 20 dni przemierza 640 km oraz grupa ze Świnoujścia pielgrzymująca 19 dni, w czasie których przebywa 621 km. Grupa ze Szczecina szła 16 dni pokonując 520 km.
W sobotę rano na Jasną Górę dotarła też 400-osobowa 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej - dotknięta piątkowym wypadkiem. Pod koniec drogi, w miejscowości Zawady (Śląskie) w grupę pielgrzymów ze Skrzatusza wjechał samochód prowadzony przez osobę z obsługi pielgrzymki. Poszkodowanych zostało 14 osób, dziewięć z nich trafiło do szpitala, głównymi obrażeniami były otarcia; dwie osoby doznały złamań.
Do tego zdarzenia nawiązał witający pielgrzymów na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. "To bardzo bolesne doświadczenie, bo na pielgrzymce, gdzie jest głownie radość, optymizm, nadzieja na szczęśliwe dotarcie, pojawia się taki dramatyczny moment. Ale jestem też zaskoczony przeżyciami zarówno tych, którzy ulegli wypadkowi, ale też wszystkich pielgrzymów, że na to wydarzenie patrzą głęboko w świetle wiary" - zaznaczył.
"I wczoraj, będąc w szpitalu, i dzisiaj, doszło do mnie, że personel szpitala i inni pacjenci są niezwykle zbudowani tą postawą naszych pielgrzymów - że w tym całym swoim bolesnym przeżyciu, ciągle podkreślają aspekt wiary, że dziękują Bogu, że przeżyli, dziękują Bogu, że to wszystko się dobrze kończy, że to dla nich było bolesne, ale bardzo głębokie przeżycie obecności Pana Boga w ich życiu" - wskazał bp Zadarko.
Kolejnymi grupami na Jasnej Górze w sobotę były 26. Piesza Pielgrzymka Diec. Drohiczyńskiej (604 osoby), 39. Piesza Pielgrzymka Diec. Rzeszowskiej (1,4 tys. osób), 35. Piesza Pielgrzymka Diec. Kieleckiej, 25. Piesza Pielgrzymka Diec. Sosnowieckiej (1,2 tys. osób), 28. Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej (915 osób), 38. Piesza Pielgrzymka Diec. Radomskiej, 379. Piesza Pielgrzymka Diec. Kaliskiej, 26. Piesza Pielgrzymka z Vranova nad Topl’ou (Słowacja) i 32. Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej.
Kolejnych kilkanaście pielgrzymek przybędzie na Jasną Górę w niedzielę. Wśród nich będzie m.in. najliczniejsza - warszawska, w której idzie kilka tysięcy pątników. Tego dnia na Jasną Górę wejdą także m.in. żołnierze, strażacy i uczestnicy warszawskiej pielgrzymki akademickiej. Tysiące wiernych przyjdą również w grupach m.in. z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji płockiej, łowickiej i zamojsko-lubaczowskiej.
Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.
Uroczystości nawiązujące do 25-lecia ŚDM w Częstochowie zaplanowano na niedzielny wieczór. Po wieczornej mszy św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i z jego homilią, a także modlitwie Apelu Jasnogórskiego, na jasnogórskim szczycie odbędzie się koncert "Mocni w Duchu" i wieczorne czuwanie, wspominające wydarzenia sprzed ćwierć wieku.
Główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Głównym ich punktem będzie rozpoczynająca się przed południem suma pontyfikalna. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też wygłosi homilię.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. Co roku gromadzi w Częstochowie dziesiątki tysięcy wiernych. Wielu z nich, z niemal wszystkich części Polski, przybywa w pielgrzymkach pieszych.
Dni poprzedzające ważne święta kościelne, przed którymi na Jasną Górę nadchodzi wiele zorganizowanych grup, tamtejsi paulini określają mianem "szczytów pielgrzymkowych". Kolejny po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny "szczyt" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: pielgrzymi przybywają przed jutrzejszym świętem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.