Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

(fot. zkvrev / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / psd

Na Jasnej Górze rozpoczęła się 21. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Wieczornej Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Pielgrzymom towarzyszy hasło "Mocni wiarą", w modlitwach dziękują Bogu za zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II oraz za miejsce dla Tv TRWAM na cyfrowym multipleksie.

W homilii bp Dec przypominał o tym, że nadal na całym świecie są chrześcijanie prześladowani i zabijani z powodu ich wiary - np. w krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce Północnej. Przywołał też postać bł. Marianny Biernackiej, która w czasie II wojny światowej oddała swoje życie za swoją ciężarną synową.

- Jesteśmy dumni z takich ludzi jak bł. Marianna, którzy są bohaterami dzięki swojej wierze i miłości ukształtowanej w Kościele przy Chrystusie i przy Maryi - mówił biskup, zaznaczając, że teraz w Polsce za publiczne wyznawanie wiary nie ma kar fizycznych, ale coraz częściej ma miejsce "kamienowanie medialne". - To medialne linczowanie praktykują nie tylko opłacani, poprawni politycznie, mało liczący się z Bogiem dziennikarze, ale także niektórzy katolicy tzw. otwarci, liberalni, wśród których trafi się czasem i ksiądz, co się ostatnio w katolickiej Polsce zdarzyło - powiedział. Nawiązując od ostatnich wydarzeń, stwierdził, że "kolejny hierarcha został zaatakowany za wierność Prawdzie, nauce Kościoła, dzisiaj bardzo niewygodnej dla niektórych środowisk".

Mówiąc o staraniach - prawie dwuletnich - o miejsce dla tv TRWAM na cyfrowym multipleksie, stwierdził, że "adwersarze, deklarujący się często jako wierzący katolicy, reagowali z lekceważeniem i małą wrażliwością na argumenty rozumowe, bo nie chodzi im o Prawdę, tylko o zwycięstwo ideologiczne, o korzyści partyjne". W tym kontekście bp Dec nazwał o. Tadeusza Rydzyka "opatrznościowym mężem wiary", który nie boi się ludzi. - Nie wolno się lękać ideowych przeciwników, którzy atakują, by ukryć prawdę, zakryć niecne działania, odwrócić uwagę od tego co ważne dla życia narodowego i społecznego - podkreślał bp Dec, dodając, że Bóg z trudnych doświadczeń wyprowadza dobro. Tak było z kard. Stefanem Wyszyńskim, uwięzionym przez komunistów, który z więzienia wyszedł jako bohater wiary i narodu, a czas uwięzienia wykorzystał na opracowanie programu duchowego przygotowania Polski do Millennium Chrztu. Także Jan Paweł II po zamachu na jego życie, mówił, że dana mu była łaska cierpienia za Kościół.

Nawiązując do rocznicy zbrodni wołyńskiej i uchwały Sejmu, który nie nazwał jej ludobójstwem, biskup powiedział, że "nasze słowa powinny odkrywać prawdę a nie ją zasłaniać". - Pojednania i przyjaźni nie da się zbudować na rozmiękczonej prawdzie - stwierdził.

Zachęcał do publicznego przyznawania się do Jezusa - nie tylko w słowach, ale i czynach, wyrażanych w praktykach religijnych. Podkreślał, że żal do polityków i dziennikarzy, którzy mówią o sobie jako o katolikach a głoszą poglądy niezgodne z nauką Kościoła, są słuszne. - Wiara w Chrystusa, przyjaźń z Nim nie może się ograniczać do sfery prywatnej, także sektor życia publicznego winna kształtować Jego nauka - mówił. - Nie może być dobrej polityki, gospodarki, nauki, kultury bez etyki, poprawność ewangeliczna nie może być zamieniona na poprawność polityczną.

- Jeśli dzisiaj żyjemy w kryzysie gospodarczym i finansowym, to na skutek nieprzestrzegania w życiu prywatnym i publicznym norm moralnych, ustanowionych przez Boga - stwierdził. - Odejście od Boga nigdy nikomu nie pomogło. W wierze jest ocalenie i pomyślność.

Na koniec dodał zwracając się do pielgrzymów - Rodziny Radia Maryja. - Mówią nam, że dzielimy Polaków. My nie dzielimy Polaków, łączymy ich wokół Jezusa, Jego Ewangelii, wartości chrześcijańskich i narodowych.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie niedzielna Eucharystia, której przewodniczył będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. TV Trwam. Homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. środków Społecznego Przekazu. Modlitewne spotkanie zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Pielgrzymce tradycyjnie towarzyszyć będą patriotyczne koncerty. Wystąpi Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka, Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica, Servi Domini Cantores, Maciej Wróblewski oraz Orkiestra Koncertowa Victoria Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej z Warszawy Rembertowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja
Komentarze (1)
R
Rysiek
14 lipca 2013, 13:27
A gdzie o pozdrowieniu pielgrzymki Radia Maryja przez papieża Franciszka po Anioł Pański? To już KAI ani deonowi się nie podoba? Cenzura jezuickiego ?deonu dotyczy też papieża?