Jasna Góra: rocznica katastrofy smoleńskiej
Na Jasnej Górze w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej trwa szczególna modlitwa w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar z 10 kwietnia 2010 r. Wielu z tych, którzy zginęli w drodze do Katynia było jasnogórskimi pielgrzymami. Przypomina o tym wystawa w Sali Rycerskiej, która dziś zostanie uroczyście otwarta. Wieczorem odprawiona zostanie w kaplicy Matki Bożej Msza św. a po niej odbędzie się Marsz Smoleński.
Na wystawie "Jasnogórscy pielgrzymi - ofiary katastrofy smoleńskiej" prezentowanych jest prawie 200 zdjęć, których autorami są jasnogórscy fotografowie: Marek Kępiński - fotoreporter Biura Prasowego Jasnej Góry; Krzysztof Świertok - fotograf Jasnej Góry; Marek Soczyk - fotodokumentalista, Jasnogórska Fundacja Pro Patria.
Komisarzem wystawy jest o. Jan Golonka, Kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, a zrealizowała ją Jasnogórska Fundacja Pro Patria. - Chcieliśmy przez tę wystawę pokazać jak wiele z tych osób i jak często przybywały na Jasną Górę - powiedział Marek Soczyk. Dodał, że prezentowane zdjęcia wykonywane były w różnych okolicznościach, "są fotografie oficjalne, ale i te czysto dokumentalne wykonywane przy tzw. okazji". Zamysłem organizatorów wystawy było zaprezentowanie tylko niektórych postaci. - Zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej wraz z ich imionami i nazwiskami od ponad roku wiszą na dużych banerach przed wejściem do kaplicy Matki Bożej - przypomniał Marek Soczyk.
Uroczyste otwarcie wystawy zdjęć "Jasnogórscy pielgrzymi - ofiary katastrofy smoleńskiej" odbędzie się o godz. 16.30 w Sali Rycerskiej. O 17.00 w bazylice rozpocznie się misterium smoleńskie "Pamięć i wdzięczność" w wykonaniu chóru im. Zygmunta Krasińskiego ze Złotego Potoku pod dyr. Jakuba Brawaty. O godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po Eucharystii odbędzie się przemarsz Alejami Najświętszej Maryi Panny do Doliny Katyńsko-Smoleńskiej w pobliżu Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.
Dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy sprzed dwóch lat na Jasnej Górze powstaje Epitafium Smoleńskie. Na tablicy znajdą się nazwiska wszystkich ofiar tej największej w historii Polski katastrofy lotniczej. W epitafium wmontowana zostanie także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasna Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, podczas dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
Jak powiedział o. Jan Golonka, inicjator powstania epitafium, będzie ono wyrazem czci i miłości względem tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. - Jasna Góra pragnie oddać cześć wszystkim ofiarom tej tragedii poprzez ufundowanie Epitafium Smoleńskiego, tablicy pamiątkowej z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli w tym tragicznym wydarzeniu - powiedział o. Golonka. Przypomniał, że na Jasnej Górze "naszą modlitwą stale ogarniamy rodziny tych, którzy oddali swoje życie w drodze do Katynia, aby uczcić ofiary zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat".
Klasztor Paulinów i Jasnogórska Fundacja "Pro Patria" zaprasza wszystkich, którzy zechcą wesprzeć powstanie Epitafium Smoleńskiego. "Będzie to wyraz naszej czci i miłości względem tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę - Polskę", podkreślił kurator zbiorów sztuki wotywnej.
Tablica pamiątkowa z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego, ma zostać odsłonięta na Jasnej Górze w uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski, a więc 3 maja. Epitafium ma być darem wszystkich Polaków, dlatego paulini zapraszają do wsparcia tej inicjatywy poprzez dobrowolne ofiary. - Chcemy, by to było takie nasze, polskie, żeby kto może, poczuł się uczestnikiem tego epitafium - powiedział o. Golonka. Szczegółowe informacje dotyczące epitafium smoleńskiego oraz numer konta, na które można wpłacać dobrowolne ofiary znajdują się na stronie: skarbyjasnejgory.pl.
Skomentuj artykuł