Jasna Góra: ŚDM w Polsce mobilizuje kapłanów

(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
KAI / slo

W jaki sposób głosić Ewangelię, by trafiała do serc ludzkich i jak dobrze przygotować młodzież do sakramentu pokuty i pojednania? - m.in. te tematy rozważają na Jasnej Górze księża rekolekcjoniści, ojcowie duchowni i spowiednicy kapłańscy, którzy uczestniczą w dorocznym sympozjum.

Takie spotkania organizowane są przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa od 1982 r.

W czterodniowym sympozjum bierze udział ponad 100 księży. Bp Paweł Socha podkreślił, że co roku przybywają na Jasną Górę nie tylko po umocnienie wiary, ale wymianę doświadczeń i szukanie rozwiązań dla wielu współczesnych problemów.

DEON.PL POLECA

Członek Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski przyznał, że zbliżający się Światowy Dzień Młodzieży w naszym kraju mobilizuje kapłanów, "by poprzez konfesjonał przybliżyć młodych do Boga, ale najpierw trzeba ich umiejętnie otworzyć na spowiedź" - Czasem boją się powiedzieć całej prawdy, żeby oczyścić się do głębi, żeby to wszystko po prostu oddać Chrystusowi, żeby Chrystus to wszystko spalił w człowieku. To co jest rzeczywiście złe i co go deprymuje oraz prowadzi do rozkładu duchowego - powiedział bp Socha.

Przyznał także, że spowiedź jest jednym z najważniejszych czynników "budzenia człowieka do odpowiedzialności". - Ja zgrzeszyłem, ja za to odpowiadam. To konfesjonał sprawia, że w sumieniu dokonuje się bilans, co zrobiłem źle i z czego powinienem się oczyścić, czym ja zawiniłem - zauważył członek Komisji Duchowieństwa KEP.

Spotkanie jest także okazją do zastanowienia się nad programem przygotowań młodzieży do sakramentu pokuty i pojednania podczas ŚDM w Krakowie, w 2016 roku. - My kapłani musimy być przygotowani, by dobrze tych młodych ludzi wyspowiadać, którzy przyjadą z całego świata. Pamiętajmy jednak, że najpierw poprzez konferencje trzeba ich przygotować do tego sakramentu, żeby mogli z tego owocnie skorzystać - podkreślił bp Socha.

Podczas sympozjum kapłani odczytują przesłania encykliki "Lumen fidei" i adhortacji "Ewangelii gaudium" papieża Franciszka. Rozważają także temat Roku Duszpasterskiego w Polsce: "Wierzę w Syna Bożego".

Na program sympozjum obok konferencji składają się także: wspólne modlitwy brewiarzowe, Msze św., udział w Apelu Jasnogórskim, a także panele dyskusyjne.

- Tutaj przychodzimy do Matki Kapłanów, Jej opowiadamy o swoich problemach i radościach - powiedział jeden z uczestników sympozjum, dodając, że na Jasnej Górze odnajduje siły do dalszej posługi jako rekolekcjonista. - Wymieniamy swoje doświadczenia, umacniamy się duchowo i zastanawiamy się jak głosić Dobrą Nowinę, by ta trafiała do ludzi i by oni żyli Ewangelią codziennie, nie tylko od święta - stwierdził kapłan.

Sympozja dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich organizowane są od 1982 roku przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa, której przewodniczącym jest kard. Stanisław Dziwisz.

Zadaniem Komisji jest przede wszystkim formacja do kapłaństwa i posługi kapłańskiej.

Jasnogórskie spotkanie rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników potrwa do najbliższego czwartku (30 stycznia).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: ŚDM w Polsce mobilizuje kapłanów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.