Jasna Góra: sympozjum o kulcie Serca Jezusa
Z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jasnej Górze trwa ogólnopolskie sympozjum teologiczne poświęcone kultowi Najświętszego Serca Jezusa.
Dwudniowe spotkanie przebiega pod hasłem: Najświętsze Serce Jezusa i serce chrześcijanina.
- Takie spotkania organizowane są cyklicznie i mają charakter formacyjny – powiedział ks. prof. Janusz Królikowski, wykładowca teologii w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. „Każda działalność wymaga solidnych podstaw teologicznych i o takie podstawy chodzi. To jest kwestia kultu Najświętszego Serca, który jest mocno rozpropagowany, ale i tak są pewne sprawy, o które warto pytać np. jak ten kult dzisiaj się uzasadnia?”, zauważył ks. Królikowski.
Ewa Nosiadek, założycielka pierwszej Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa przypomniała, że grupy działają od 16 lat i istnieją w 36 diecezjach w Polsce. Głównym ich celem jest wynagrodzenie Sercu Jezusa i uwielbienie go. Modlitwa prowadzona jest przed Najświętszym Sakramentem podczas godzinnej adoracji raz w tygodniu. Ewa Nosiadek dodała, że dalszym celem Wspólnoty jest przygotowanie każdego serca, by dokonało intronizacji Serca Jezusa i by każdy z przedstawicieli grupy żył zgodnie z Ewangelią i w stanie łaski uświęcającej.
Intronizacja to oficjalne i społeczne uznanie najwyższej władzy Serca Jezusowego nad rodziną chrześcijańską, czyli uznanie Jezusa za naszego jedynego Króla i jednocześnie oddanie się Jemu Najświętszemu Sercu. Inspiratorkami intronizacji Najświętszego Serca Jezusa są: św. Małgorzata Maria Alacoque i Służebnica Boża Rozalia Celakówna. Małgorzata Alacoque powiernica tajemnic Najświętszego Serca Pana Jezusa, powołująca się na ponaglenia Chrystusa, domagała się, aby takiej intronizacji dokonał król Francji na ok. 100 lat przed rewolucja francuską. Rozalia Celakówna jest inspiratorką powstania Wspólnot. Życie i duchowość Sł. Bożej Rozalii pielęgniarki, świeckiej apostołki intronizacji Serca Jezusa mobilizuje Wspólnoty, by modlić się w intencji beatyfikacji oraz o łaski za Jej wstawiennictwem.
Jak zauważył o. Jan Mikrut, redemptorysta, opiekun Wspólnot, głównym celem jasnogórskiego sympozjum jest ożywienie kultu Najświętszego Serca Jezusa. – Ten kult dzisiaj jest nieco umniejszany. Coraz mniej o Sercu Jezusa mówią katecheci w szkołach, rodzice w domach, stąd dzieci wiedzą trochę mniej. Widać to po spowiedziach pierwszopiątkowych, po obecności na Mszach św. w pierwsze piątki, trzeba nam powrotu do źródeł, do tego żywego kultu Serca pełnego miłości – powiedział o. Mikrut.
Dzisiejsze wykłady podczas sympozjum Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa dotyczą m.in.: aktualności kultu Serca Jezusa w nauczaniu bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, Najświętszego Serca Jezusa i tajemnicy krzyża oraz Eucharystii, a także wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. Jutro (1 lipca) mowa będzie o intronizacji Najświętszego Serca Jezusa, jej specyfikacji i formach, a także o duchowym obliczu czciciela Najświętszego Serca w świetle pism służebnicy Bożej Rozalii Celak. Dzień rozpocznie o 8.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w jasnogórskiej kaplicy adoracji.
Skomentuj artykuł