Jasna Góra: uroczystość NMP Królowej Polski

Jasna Góra: uroczystość NMP Królowej Polski
(fot. flickr.com/ by giveawayboy)
KAI/ ad

Dziś uroczystość NMP Królowej Polski. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze. O godz. 11.00 sumę pontyfikalną na szczycie z udziałem polskich biskupów celebrować ma abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi także kazanie.

O. Sebastian Matecki podprzeor klasztoru powiedział, że dzisiejsze święto przypomina Polaków o Ojczyźnie. - Dzisiaj tak łatwo odchodzi od nas idea patriotyzmu. W ramach internacjonalizmu, integracji europejskiej, zapomina się o Ojczyźnie, o wartościach, które w niej powinny być pielęgnowane, o historii Ojczyzny, tak bogatej i tak ważnej. Musimy o tym pamiętać, bo inaczej odcinamy nasze korzenie, odcinamy życie - podkreślił o. Matecki.

Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się dziś o godz. 10.00 dziękczynna modlitwa różańcowa za 50-lecie ogłoszenia Maryi Królowej Polski, główną patronką naszej Ojczyzny, o 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o godz. 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka oraz salwy armatnie na placu przed szczytem na cześć Królowej naszej Ojczyzny.

Podczas Mszy św. o godz. 11.00 zostanie ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Natomiast po Komunii św. wierni, którzy zdecydują się na podjęcie modlitwy za dzieci nienarodzone, złożą przyrzeczenie Duchowej Adopcji.

Suma odpustowa będzie jednocześnie liturgiczną inauguracją 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, który od 1 maja trwa w Częstochowie. Zaśpiewa sześciuset osobowy chór, który stanowić będą uczestnicy VII Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kongres odbywa się pod hasłem "Magnificat anima mea Dominum" i odbywa się w ramach roku jubileuszu 20-lecia powstania Polskiej Federacji Pueri Cantores i ma charakter pielgrzymki całego środowiska związanego z Federacją.

Tegoroczne uroczystości na Jasnej Górze ku czci Królowej Polski połączone są ze szczególną modlitwą za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej i ich rodziny. Przed Sumą odbędzie się odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego, które stanowi prawie 5 metrowa płaskorzeźba ufundowana przez Polaków reprezentujących różne środowiska.

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania "Królowo Polski" na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.

Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski - dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: uroczystość NMP Królowej Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.