Jedna z najstarszych niemieckich diecezji redukuje liczbę parafii o osiemdziesiąt procent

Jedna z najstarszych niemieckich diecezji redukuje liczbę parafii o osiemdziesiąt procent
(fot. shutterstock.com)
catholicherald.co.uk / ml

Decyzja została podjęta z uwagi na rosnące koszty utrzymania kościołów oraz coraz mniejszą liczbę wiernych, którzy się w nich pojawiają  - donosi Catholic Herald.

Judith Rupp, rzeczniczka prasowa diecezji Trewiru na zachodzie Niemiec, w wywiadzie dla Catohlic News Service stwierdziła, że zmiana doprowadzi do tego, że "administracyjne i strukturalne kwestie" pochłoną o wiele mniej czasu i pieniędzy. Jej zdaniem jest to również odpowiedź na papieskie wezwanie do "misjonarskiej kreatywności".

"Chcemy bardziej skupić się na potrzebach ludzi i bardziej niż do tej pory integrować charyzmaty ochrzczonych z codziennym życiem Kościoła" - powiedziała Rupp.

16 lutego bp Stephan Ackermann, ordynariusz diecezji Trewiru, ogłosił, że liczba parafii zostanie zredukowana ze 172 do 35. Reorganizacja wejdzie w życie w 2020 roku. Od tej pory każda parafia będzie kierowana przez duchownego oraz dwóch pełnoetatowych świeckich.

DEON.PL POLECA

"Parafia jest integralną częścią cywilizacji zachodnio-chrześcijańskiej, która na przestrzeni lat doświadczyła głębokich i szybkich zmian. Wymaga to od nas nowych i skutecznych modeli działania. Nie możemy po prostu działać tak samo, jak w przeszłości" - powiedział bp Ackermann w wywiadzie dla lokalnej strony internetowej.

Jednak - jak informuje Niemiecka Agencja Prasowa DPA - zmiany napotykają na opór w niektórych wspólnotach, które obawiają się utraty ludzi i stabilizacji.

"Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z reformą, jaką zamierzamy przeprowadzić. Wielu wciąż potrzebuje argumentów i chce zrozumieć nasze działania. Generalnie jednak, wierni rozumieją potrzebę przeprowadzenia kompleksowej reformy" - powiedziała Rupp.

Podobne reformy prowadzone są w innych krajach Europy, gdzie malejąca liczba wiernych sprawiła, że parafie zmuszone są do reorganizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jedna z najstarszych niemieckich diecezji redukuje liczbę parafii o osiemdziesiąt procent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.