Jedna z polskich diecezji jako pierwsza ujawnia dane nt. pedofilii i wykorzystywania seksualnego wśród jej duchowieństwa
Zdecydował o tym biskup, który w swoim ostatnim liście do księży napisał: "zero tolerancji dla nadużyć seksualnych". W ciągu 8 lat doszło do trzech przypadków nadużyć, wobec których wszczęto postępowanie kanoniczne.
Przypominamy list bpa polowego Józefa Guzdka: "Nie ma w naszych szeregach kapelańskich miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodych">>
Zacznijmy chronić dzieci. Wołanie o głos rozsądku>>
Publikujemy treść oświadczenia, które pojawiło się na stronie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego (diecezja wojskowa):
OŚWIADCZENIE DELEGATA BISKUPA POLOWEGO DS. OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
Mając na uwadze zasadę "zero tolerancji" dla nadużyć seksualnych duchownych względem dzieci i młodzieży oraz standardy przejrzystości i słuszne oczekiwanie wiernych, aby poznać prawdę o podjętych działaniach, z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz dobrego imienia poszkodowanych, z upoważnienia Biskupa Polowego informuję:
Od czasu rozpoczęcia posługi przez biskupa Józefa Guzdka w dniu 19 grudnia 2010 roku w Ordynariacie Polowym były prowadzone trzy procesy kanoniczne, mające na celu wyjaśnienie zarzutów o nadużycia duchownych wobec małoletnich.
Natychmiast po zgłoszeniu każdy z oskarżonych kapelanów został zawieszony w obowiązkach duszpasterskich. Wszystkie procesy doprowadziły do odsunięcia tych duchownych od kontaktów z dziećmi i młodzieżą. W trakcie postępowań kanonicznych Ordynariat Polowy współdziałał z organami ścigania, z zachowaniem konstytucyjnej zasady współpracy i autonomii.
Najpoważniejsza sprawa, znana publicznie, zakończyła się usunięciem księdza ze stanu duchownego oraz wyrokiem skazującym przed sądem powszechnym. Sprawa została przedstawiona opinii publicznej na konferencji prasowej 7 października 2013 roku. Kilka dni później Biskup Polowy przebywał całą niedzielę w parafii, w której wydarzył się ten dramat, spotykając się z wiernymi.
Kolejna ze spraw została wszczęta odnośnie czynu popełnionego w przeszłości, po analizie akt personalnych zgromadzonych w kurii Ordynariatu Polowego. Zachowanie księdza o podtekście seksualnym miało miejsce wobec osoby między 17 a 18 rokiem życia. Na gruncie polskiego kodeksu karnego ten czyn nie nosił znamion przestępstwa. Jednak w toku kościelnej procedury uznano postępowanie księdza za kanoniczne przestępstwo przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu i pozbawiono karnie urzędu kapelana wojskowego. W związku z tym ksiądz zakończył posługę w Ordynariacie Polowym inie pełni obecnie żadnych funkcji duszpasterskich.
Ostatnia z wymienionych spraw została umorzona przez prokuraturę, która nie uznała za przestępstwo niewłaściwego postępowania księdza wobec małoletnich. Jednak po przeprowadzeniu procesu kanonicznego duchowny został odsunięty od wszelkich zadań duszpasterskich oraz od kontaktu z dziećmi i młodzieżą.
Oprócz wyżej opisanych i zakończonych spraw, jeden z kapelanów wojskowych został oskarżony przez prokuraturę o posiadanie sześciu fotografii o znamionach pornografii dziecięcej. Ksiądz zakończył służbę w Ordynariacie Polowym, a na wyrok sądu powszechnego i proces kanoniczny oczekuje w swojej diecezji, bez kontaktu z dziećmi i młodzieżą.
Ordynariat Polowy udzielił wsparcia prawnego, psychologicznego i duszpasterskiego poszkodowanym, którzy chcieli z takiej pomocy skorzystać. Ordynariat Polowy jest nadal otwarty na przyjęcie i wysłuchanie osób skrzywdzonych oraz zdeterminowany do walki z wszelkimi przejawami nadużyć seksualnych.
Ks. dr Jan Dohnalik
delegat biskupa polowego
ds. ochrony dzieci i młodzieży
Bp Libera ostro o pedofilii wśród duchownych. "Skala krzywd, jakie te dzieci doznały, jest wielka">>
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego - to biskupstwo polowe (diecezja wojskowa) Kościoła katolickiego w Polsce obejmujące cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych. Ordynariat pełni posługę kapłańską pośród żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zwierzchnikiem ordynariatu jest biskup polowy. Od 2010 godność tę pełni bp generał brygady Józef Guzdek.
Skomentuj artykuł