Jedność chrześcijan warunkiem wiarygodności

Jedność chrześcijan warunkiem wiarygodności
(fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
KAI / psd

Jedność chrześcijan jest szczególnie istotnym warunkiem większej wiarygodności i skuteczności ich świadectwa – powiedział Benedykt XVI w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami. Papież odprawił tam tradycyjne Nieszpory na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbyły się w uroczystość Nawrócenia św. Pawła.

Benedykt XVI przypomniał, że św. Paweł z prześladowcy Kościoła, przeistoczył się „w ofiarę prześladowań za sprawę Ewangelii, której dawał świadectwo”. Świadectwo Pawła osiągnęło szczyt „w jego męczeństwie, kiedy niedaleko stąd da dowód swej wiary w Chrystusa, który zwycięża śmierć”. „Również Jedenastu poświęci życie głoszeniu dobrej nowi o śmierci i zmartwychwstaniu Pana i niemal wszyscy przypieczętują swe świadectwo krwią męczeństwa” - przypomniał papież.

Nawiązując do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podkreślił, że jedność ta „jest szczególnie istotnym warunkiem większej wiarygodności i skuteczności ich świadectwa”. Wskazał, że „w świecie naznaczonym przez obojętność religijną, a nawet rosnącą niechęć do wiary katolickiej, niezbędna jest nowa, intensywna działalność ewangelizacyjna, nie tylko wśród narodów, które nigdy nie poznały Ewangelii, ale i wśród tych, w których chrześcijaństwo przyjęło się i jest częścią ich historii”.

- Nie brakuje niestety kwestii, które nas dzielą między sobą i które, jak mamy nadzieję, uda się przezwyciężyć poprzez modlitwę i dialog. Istnieje jednak centralna treść orędzia Chrystusa, którą możemy głosić razem: ojcostwo Boga, zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią poprzez Jego krzyż i zmartwychwstanie, ufność w przemieniającą działalność Ducha” - wskazał Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że „na drodze ku pełnej jedności wezwani jesteśmy do dawania wspólnego świadectwa wobec coraz bardziej złożonych wyzwań naszych czasów, jakimi są sekularyzacja i indyferentyzm, relatywizm i hedonizm, delikatne tematy etyczne dotyczące początku i końca życia, granice nauki i technologii, dialog z innymi tradycjami religijnymi”.

- Istnieją z kolei inne pola, na których już od tego momentu możemy dawać wspólne świadectwo: ochrona Stworzenia, promocja dobra wspólnego i pokoju, obrona centralnego miejsca osoby ludzkiej, zaangażowanie na rzecz pokonania nędzy naszych czasów, takich jak głód, niedostatek, analfabetyzm, niesprawiedliwy podział dóbr – mówił papież.

Na zakończenie Benedykt XVI zaznaczył, że „zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan to nie jest zadanie tylko dla niektórych, ani dodatkowa działalność w życiu Kościoła”. - Każdy powołany jest, by wnosić swój wkład dla uczynienia tych kroków, które doprowadzą do pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa, nie zapominając, że jest ona nade wszystko darem Boga, o który nieustannie należy prosić. W istocie siła, która porusza jedność i misję płynie z owocnego i pasjonującego spotkania ze Zmartwychwstałym, jak to miało miejsce w przypadku św. Pawła na drodze do Damaszku i Jedenastu oraz innych uczniów zgromadzonych w Jerozolimie - zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA


- Niechaj Maryja Panna, Matka Kościoła, sprawi, aby jak najszybciej urzeczywistniło się pragnienie Jej Syna: „Aby wszyscy stanowili jedno... aby świat uwierzył” – powiedział Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jedność chrześcijan warunkiem wiarygodności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.