Jerozolima: 2. kadencja kustosza Ziemi Świętej

Jerozolima: 2. kadencja kustosza Ziemi Świętej
Pierbattista Pizzaballa OFM jest 165. kustoszem Ziemi Świętej (fot. ofm.org)
KAI / apd

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego o. Pierbattista Pizzaballa OFM rozpoczął drugą kadencję kustosza Ziemi Świętej. Przejęcie posługi odbyło się podczas uroczystych nieszporów celebrowanych w Wieczerniku. Nominacja na kolejne trzy lata posługi została ogłoszona wczoraj po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską.

45-letni o. Pierbattista jest 165. kustoszem Ziemi Świętej. Swoją posługę rozpoczął 2 czerwca 2004 r. Przyjęcie kolejnego mandatu podczas liturgii w Wieczerniku, gdzie był pierwszy franciszkański klasztor, miało symboliczne znaczenie. Kustosz Ziemi Świętej, mimo iż od połowy XVI w. bracia nie mieszkają przy Wieczerniku, nadal posługuje się pieczęcią „Gwardiana Świętego Konwentu Góry Syjon”.

Na uroczystych nieszporach w XIV-wiecznej kaplicy symbolizującej ewangeliczną „salę na górze”, zgromadzili się liczni franciszkanie, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich oraz wierni jerozolimskiego Kościoła. Za pośrednictwem św. Franciszka i Maryi Królowej Zakonu Serafickiego zgromadzeni modlili się o obfite dary Ducha Świętego dla ojca kustosza i dla 288 braci posługujących w Kustodii Ziemi Świętej.

„Gwardian klasztoru Góry Syjon” to pierwszy tytuł, jaki ustawodawstwo zakonne (1377 r.) dało przełożonemu braci mniejszych w Palestynie. Owalna pieczęć wzdłuż zewnętrznej strony posiada napis w języku łacińskim: SIGILLUM GUARDIANI SACRI CONVENTUS MOTIS SION – Pieczęć Gwardiana Świętego Konwentu Góry Syjon. Część ikonograficzna składa się z dwóch scen. W obrazie górnym jest przedstawiony Duch Święty zstępujący w postaci języków ognia na Najświętszą Maryję Dziewicę i apostołów zebranych w Wieczerniku. W dolnej scenie ukazany jest początkowy epizod Ostatniej Wieczerzy Jezusa, czyli umycie nóg.

Warto przypomnieć, że do tajemnicy Wieczernika odwołuje się również herb franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Tarcza herbu podzielona jest na dwie części. U góry, na niebieskim tle widoczny jest symbol zakonu Braci Mniejszych: skrzyżowane ręce Chrystusa Pana i św. Franciszka. U dołu na białym tle jest czerwony krzyż jerozolimski. Na wstęgach jest łaciński napis: „S. Mons Sion in Jerusalem” – Święta Góra Syjon w Jerozolimie. Nad tarczą jest korona, a pod nią, w promieniach, przedstawiona jest gołębica nawiązująca do Zesłania Ducha Świętego. Od dołu tarczę herbu oplata gałązka z drzewa oliwnego – symbol pokoju oraz liść palmowy – symbol męczeństwa i odbytej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jerozolima: 2. kadencja kustosza Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.