Jerozolima. Prawosławny patriarcha o wspólnej misji chrześcijan

Jerozolima. Prawosławny patriarcha o wspólnej misji chrześcijan
Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III (fot. akhte-si / depositphotos.com)
KAI/mk

„Orędzie zmartwychwstania ma uniwersalne znaczenie dla całej ludzkości, a jego symbolem jest Bazylika Grobu Pańskiego” – powiedział 4 maja prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, przyjmując przedstawicieli Kościołów zachodnich z okazji tradycyjnej wymiany życzeń wielkanocnych.

Prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III określił współpracę międzywyznaniową w Jerozolimie jako zachęcające zjawisko. 

Zwracając się do łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Pierbattisty Pizzaballi, Teofil III wezwał chrześcijan w tym mieście do czujności wobec radykalizmu, którego celem są miejsca kultu. Kościoły muszą „uczynić wszystko, co w naszej mocy, zarówno w swych wspólnotach, jak i w naszej wspólnej misji, aby ochronić wielokulturowy, wieloetniczny i wieloreligijny krajobraz Jerozolimy w ogóle, a jej chrześcijański charakter w szczególności” – zaapelował patriarcha prawosławny. Wyraził przekonanie, że wspólnie Kościoły mogłyby wiele osiągnąć dla dobra chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie i Ziemi Świętej.

Pozdrawiając kustosza franciszkanów o. Francesco Pattona podkreślił ogromne znaczenie dla ludzkości Bazyliki Grobu Pańskiego, którą chroni jej autonomiczny status, jak również zbiór zasad tzw. „status quo”. Patriarcha przypomniał, że świątynia ta świadczy „o szczególnym charakterze miasta i jest obietnicą Jerozolimy jako duchowego domu wszystkich ludzi bez różnicy”.

W Jerozolimie pielęgnowana jest tradycja, że w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia przedstawiciele różnych Kościołów wschodnich i zachodnich, zachowując różne systemy kalendarzowe, odwiedzają się nawzajem, przekazując sobie życzenia i błogosławieństwa.

DEON.PL POLECA

Kościół prawosławny w tym roku obchodził Wielkanoc 2 maja.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Barbara Szczepanowicz

Ziemia Święta to fascynująca przestrzeń. Pełna gór, wzgórz, jaskiń, pustyń, o specyficznym klimacie, glebach, budowie geologicznej, źródłach, rzekach, potokach, florze czy faunie. Dzięki tej książce - bogato ilustrowanej - będziemy mogli zlokalizować i lepiej zrozumieć...

Skomentuj artykuł

Jerozolima. Prawosławny patriarcha o wspólnej misji chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.