Jesteś katolikiem i zastanawiasz się, na kogo głosować? Musisz pamiętać o jednym

Jesteś katolikiem i zastanawiasz się, na kogo głosować? Musisz pamiętać o jednym
(fot. PAP/Paweł Supernak)
1 miesiąc temu
facebook.com / Dawid Gospodarek

Dziennikarz jasno opisał sytuację, która może mieć miejsce w niedzielę podczas wyborów.

Katolik jest zobowiązany przede wszystkim do głosowania w zgodzie ze swoim sumieniem. Powinien rozważyć kandydatury, uwzględniając dobro wspólne i przyszłe konsekwencje.

Może mieć opory, by głosować zarówno na Andrzeja Dudę jak i Rafała Trzaskowskiego. Może zdecydować się oddać głos na któregoś z kandydatów, głosując przeciw innemu.  Może nie mieć już zaufania do któregoś z kandydatów. Może nie skupiać się na różnych kwestiach światopoglądowych, zwracając większą uwagę np. na program gospodarczy, politykę prorodzinną, podejście do problemu własności, uchodźców, wizji relacji państwo-Kościół czy ekologię.

Dla katolika może być z różnych względów atrakcyjniejszym kandydatem Andrzej Duda lub Rafał Trzaskowski.

Katolik może z różnych względów zdecydować się oddać głos nieważny lub nie wziąć udziału w wyborach.

Katolik natomiast nie może okazywać braku szacunku kandydatowi, którego nie popiera. Nie może okazywać braku szacunku zwolennikom kandydata, którego nie popiera. Nie może na podstawie tego politycznego wyboru, nie zgłębiając się w motywacje, oskarżać ich o brak wiary czy wyrzekanie się katolicyzmu. Nie może działać w sposób, który uderza w jedność społeczeństwa. Nie może pozwalać, by polityczne wizje uderzały w relacje, zwłaszcza rodzinne.

* * *

Tekst pierwotnie został opublikowany na Facebooku Dawida Gospodarka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
23,94 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Jesteś katolikiem i zastanawiasz się, na kogo głosować? Musisz pamiętać o jednym
Komentarze (12)
JM
~Joanna Moszczyńska
13 lipca 2020, 14:20
Czytam kolejny artykuł na deon.pl i jest mi strasznie przykro, że tylko nazwa tej strony ma coś wspólnego z wiarą i wartościami katolickimi. Jak pięknie napisane, katolik musi zagłosować w zgodzie z własnym sumieniem. Wspaniale zmanipulowane zdanie. Myślę, że każdy zagłosował w zgodzie z własnym sumieniem, nikt nikogo do niczego nie zmuszał. Bez względu na to czy jest katolikiem czy nie. Tzw.,,Katolików”, jak widzę na niżej załączonych komentarzach, jest mnóstwo, ale tych prawdziwych, którzy BRONIĄ wartości wyznawanej wiary i WALCZĄ O POLSKĘ, nie o władzę, niestety zostało już niewielu. Proszę, Ciebie, który to teraz czytasz, zadaj sobie pytanie, czy zagłosowałeś tylko zgodnie z własnym sumieniem, czy zagłosowałeś w zgodzie z własnym sumieniem i wiarą, którą wyznajesz. I jeszcze jeden apel, proszę nie chłońmy wszystkiego jak gąbka, czytajmy, weryfikujmy, sprawdzajmy źródła, bo spodziewając się prawych publikacji możemy stać się ofiarą kłamstwa i manipulacji.Zawiodłam się na deon.pl
NB
~Najnieprawdziwy Bliźni
16 lipca 2020, 06:22
katoliczka i to prawdziwa w dodatku! i jeszcze do tego ma dar widzenia kto jest prawdziwa tak jakk ona! Cud..normalnie...cud nad Wisłą......widzicie jaka mocna wiara od niej bije...mnie powaliła Biech ktoś kobiecie wyjaśni, że to co napisała to tylko dowód że sama nie wie w co wierzy...i że Lucyfer tylko czeka żeby ją nagrodzić.....co zrobić z takimi jeśli..ryba psuje się od głowy, a owcieczka jest takiej jakości, jakiej był jej pasterz...zatem gratuluję wam nauczania...pani prawdziwa wyuczona jest że ho ho... najśmiejszeniejsze jest to, że ci "najprawdziwi" kiedy powtórnie przyjdzie na świat Jezus pierwsi go osądzą i ukrzyżują...i jeszcze będą z tego dumni...że uratowali prawdziwą wiarę... Boże Zrób Coś z takimi jak ta tu Prawdziwa Najprawdziwszza i już na wieki wieków prawda.... Za to co piszesz kobieto pójdziesz do piekła...miłości do człowieka w tym tyle co i w 80% tych "rycerzy" Lucyfera./.
MS
~Marcin Stradowski
13 lipca 2020, 08:53
Katolicka Agencja Informacyjna publikuje analizę kwestii światopoglądowych dwóch kandydatów na prezydenta, a dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, Dawid Gospodarek, pisze na DEON, że katolik może nie skupiać się na różnych kwestiach światopoglądowych, bo są ważniejsze kwestie..... i katolik może sobie wybrać jednego lub drugiego. Jak długo w Kościele autorytet, posłuch i pracę będą mieli ludzie w ten sposób myślący? Katolik nie może popierać tego, co stoi w ewidentnej sprzeczności z wolą i Prawem Bożym. Ojciec Szustak poparł oficjalnie Hołownię, nie wycofał poparcia, a jedynie żałował, że ujawnił na kogo zagłosuje. Hołownia poparł Trzaskowskiego i jego zwolennicy w znakomitej większości poparli Trzaskowskiego. Gdyby Ojciec Szustak chociaż przed II turą oznajmił, że nie podziela poparcia Hołowni dla Trzaskowskiego, coś by zrobił, ale nie zrobił nic. Jak to jest, że jeszcze wczoraj ten artykuł był najchętniej czytanym, a dziś rano już go nie ma nawet w pierwszej siódemce?
WG
W Gedymin
13 lipca 2020, 08:14
A ja bym chciał aby polscy biskupi wypowiedzieli się czy kampania wyborcza była uczciwa. Jasno i bez kombinowania, i tak aby ewentualne kłamstwo było grzechem ciężkim, którego odpuszczenie byłoby uwarunkowane powiedzeniem prawdy.
LK
~Leszek Kot
13 lipca 2020, 01:02
Trafilem na obecny portal zupełnie przypadkiem, szukałem informacji o Swiętych. Jestem pełen podziwu dla Swietych Pio oraz Charbela ubogich mnichów. Czy w dzisiejszych czasach sa jeszcze księża którzy realizują swoje prawdziwe powołanie? Którzy pomagają ludziom i nie dbają o kasę, luksusowe samochody czy polityke? Papież Franciszek potępia zachlannosc księży, apelował do kościoła kiedy został wybrany ale niestety nie poradzil tej mafii. Potrzebna wielka reformacja kosciola. Polecam do obejrzenia film dokumentalny na Netflix: Papież Franciszek i jego przesłanie.
AJ
~Anna ja
12 lipca 2020, 12:24
Dobrze napisane i uczciwie,zawarte wszystko. Bo naprawdę nie ma krucjaty że idę głosować na Dudę..nie ma krucjaty że idę głosować na Trzaskowskiego ...bo katolik? Chrześcijanin pamieta Pokój Wam... Jezus to Pokój Wam a spory i krucjaty to szatan niewiemy jaki wybór dobry do końca kadencji tego kogo wybierzemy..nie wiemy jaka to będzie kadencja..jak zda egzamin jako prezydent i człowiek czy nie opowie się w połowie prezydentury za dyktaturą nie wiemy GŁOSUJEMY NA NIEZNANE DO KONCA
JK
Jacek K
11 lipca 2020, 14:06
Można być autorytarnym dyktatorem gnębiącym opozycję i jednocześnie być za prawnym zakazem aborcji, nienawidzić ideologii LGBT i na dodatek codziennie być na Mszy Św.
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
11 lipca 2020, 20:46
Tak można, gdy religię wykorzystuje się dla doraźnych celów politycznych.
Janusz Podkamienny
Janusz Podkamienny
11 lipca 2020, 10:32
Tak jestem katolikiem, ale Głową Państwa (Państwa świeckiego) ma być człowiek przyzwoity, a przyzwoitym może być wierzący, ateista czy agnostyk. Sadzę, że tylko człowiek przyzwoity, o szerokich poglądach i zdolnościach koncyliacyjnych jest w stanie pogodzić potrzeby, marzenia, odmienności większości obywateli. P.S. Przed kliknięciem "kciuk w dół" proszę podnieś głowę i zobaczyć, że świat jest piękny gdy jest różnorodny.
KK
~Kinga Kubus
12 lipca 2020, 12:34
Nie jestem katolikiem, jestem chrześcijanka.Rozumiem wykorzystywanie religii do celow politcznych, dla głosów poparcia.Jestem chrześcijanką bo kocham Jezusa a katolik..to religia..ma teologów,nauki,doktorów...jak ma się to do prostej Miłości Boga...kocham Boga a każdy człowiek mój brat..rozrózniam bycie na mszy ja-spotkanie z Bogiem a ja-ja członek partii rzadu na mszy.....dla Boga my Jego Dzieci, jakże na Jasnej Górze wiec polityczny a i kaleka idąca prosić o nogi w pielgrzymce w pokorze....zaciera się prosić o łaskę tam a być tam bo Jasna Góra,symbol wiary to będę pokarzę się..dopnę sobie wierzacy w tym byciu taka plakietke w mediach.Kaleki w mediach nie bedzie co był prosić o łaskę a wierzacy... Przyzwoitość to inne a pokora wobec Boga też inne myslę.Człowiek prezydent musi być bosy przed narodem Bogiem i bosy bo odpowiada za wiele
MK
Maria Kielawa
10 lipca 2020, 08:58
Żyjemy w czasach, w których kościół powinien zachować neutralność i nie używać retoryki moralizmów i miękkiej manipulacji. Dziś nikogo to nie rusza.... może za wyjątkiem tych, którzy mają ograniczoną świadomość i przyjmują za absolut wszystko co mówi kościół księdza Rydzyka.
JP
~Jarosław Piechota
12 lipca 2020, 08:06
Nikogo nie rusza kościół który kieruje się zasadą neutralności. Taki kościół jest bez znaczenia.

Skomentuj artykuł

Jesteś katolikiem i zastanawiasz się, na kogo głosować? Musisz pamiętać o jednym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.