"Jesteście znakami dla szukających Boga"

"Jesteście znakami dla szukających Boga"
(fot. Albertus teolog / Wikimedia Commons)

"Zostawić wszystko i pójść z mistrzem z Nazaretu - to rys charakterystyczny duchowości klarysek" - podkreślił biskup senior Tadeusz Rakoczy, który z okazji 160 lat istnienia Zakonu Klarysek od Wieczystej Adoracji przewodniczył 8 grudnia Mszy św. w klasztorze w Kętach na Podbeskidziu. Podczas liturgii w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny klaryski odnowiły śluby zakonne, modliły się także o nowe powołania i dziękowały za swój zakonny charyzmat.

Były ordynariusz bielsko-żywiecki zwrócił uwagę, że siostry klaryski podczas modlitwy adoracyjnej w dzień i w nocy "spieszą niespokojnemu światu z pomocą", przedstawiając jego sprawy Wszechmogącemu Panu. "Mimo iż wybieracie życie w odosobnieniu klauzury, nie jesteście samotne - zwracał się biskup do ok. 20 sióstr przebywających za klauzurą. "Jesteście ważnymi znakami dla tych, którzy szukają Boga na drogach świata" - dodał.

Kaznodzieja zaznaczył, że jako adorujące Najświętszy Sakrament, siostry ofiarowują swą obecność u stóp Pana jako akt miłości i wdzięczności. "Kościół nadal potrzebuje waszego świadectwa o niekwestionowanym prymacie Boga w życiu człowieka. Świat pilnie potrzebuje waszej modlitwy. Czy ta ostania iskra wiary i miłości, której Bóg nie pozwolił całkowicie zgasnąć, nie zostanie ożywiona przez was? To właśnie dzięki wam ludzkość może zostać ocalona" - zaznaczył hierarcha, cytując słowa założycielki zakonu.

Podczas liturgii siostry klaryski odnowiły uroczyście swoje śluby i przyrzeczenia zakonne. Podczas modlitwy wiernych zakonnice w łączności z wszystkimi siostrami Federacji św. Klary dziękowały Bogu za wybór drogi powołania jako adoratorek Najświętszego Sakramentu.

Eucharystię z biskupem seniorem celebrowali księża w tym m.in. dziekan dekanatu kęckiego ks. Piotr Konieczny i ks. Marian Niziołek SCJ - kapelan kęckich klarysek.

Choć kęckie zgromadzenie klarysek powstało w XIX wieku, to podstawą duchowości tej wspólnoty jest życie według pierwotnej reguły św. Klary - współzałożycielki franciszkańskich klarysek na początku XIII wieku. W klasztorze od 1910 roku trwa nieprzerwanie adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Modlitwa sióstr za klauzurą, kontemplujących w dzień i w nocy Hostię, obejmuje wszystkich potrzebujących duchowego wsparcia.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). Po ośmiu latach pobytu we wspólnocie Sióstr Niepokalanego Poczęcia, w 1854r. Bouillevaux opuściła na zawsze rodzinne Maizieres i wraz z dwoma towarzyszkami zamieszkała w Paryżu. W krótkim czasie dołączyły się do nich kolejne kandydatki.

W dniu ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, 8 grudnia 1854r., siostry uroczyście poświęciły się Niepokalanej i pod kierunkiem przewodnika duchowego o. Bonawentury rozpoczęły rekolekcje przed obłóczynami. 15 grudnia 1854r. przyjęły one franciszkańskie habity i nowe imiona. Józefina stała się odtąd s. Marią od św. Klary, pierwszą przełożoną i mistrzynią nowicjatu.

W 1866 r. do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka, Ludwika Morawska - Matka Maria od Krzyża. W 1871 r. przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Początkowo siostry próbowały założyć klasztor w Granowie, a następnie w Gnieźnie. Na skutek germanizacji i Kulturkampfu musiały opuścić Wielkopolskę i osiedliły się we Lwowie. Stamtąd wyszły kolejne fundacje. Obecnie na całym świecie istnieje 29 autonomicznych domów Klarysek od Wieczystej Adoracji - m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Bangladeszu. W Polsce jest osiem takich domów: w Bydgoszczy, Elblągu, Hajnówce, Kętach, Kłodzku, Pniewach, Słupsku i Ząbkowicach Śląskich.

Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., na prośbę istniejących tu wcześniej kapucynek, które nie mogąc otrzymać oficjalnego zatwierdzenia ze strony władz państwowych i kościelnych, zdecydowały się na inkorporację do innego, duchowo bliskiego im zgromadzenia. 6 lutego 1910 r. bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 r. bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jesteście znakami dla szukających Boga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.