"Jezus jest miłosierny, ale nie głupi"
Katolicy w USA chwalą decyzję działającej przy episkopacie amerykańskim Katolickiej Kampanii na rzecz Rozwoju Człowieka (CCHD), która postanowiła wstrzymać wsparcie materialne dla organizacji pomagających imigrantom, a promujących jednocześnie tzw. małżeństwa tej samej płci. Fundusz CCHD powstaje dzięki dorocznej zbiórce na tacę w kościołach katolickich na terenie Stanów Zjednoczonych.
Chodzi o grupującą 11 organizacji Koalicję na rzecz Praw Imigrantów i Uchodźców stanu Illinois ((ICIRR). 9 organizacji z tej Kolacji publicznie poparło legalizację tzw. małżeństw tej samej płci, sugerując jednocześnie, że ich zaangażowanie na rzecz pomocy imigrantom i uchodźcom jest nierozerwalnie związane z walką o przywileje dla gejów i lesbijek. Krytycy działań ICIRR uważają, że krok ten był motywowany polityczną kalkulacją, mającą na celu m.in. forsowanie projektu prawa w stanowym parlamencie Illinois przyznającego związkom homoseksualnym statusu małżeństwa.
Organizacje, które zostały pozbawione materialnego wsparcia CCHD, stracą w sumie prawie 300 tys. dolarów. Kwota stanowi niemal jedną czwartą wartości darowizn tej katolickiej organizacji charytatywnej, wspomagającej finansowo co roku 40 różnych instytucji.
CCHD wspiera w USA programy walki z ubóstwem i niesprawiedliwością społeczną. Od dłuższego czasu jednak obwiniano ją o lokowanie funduszy w organizacjach związanych z promocją związków gejowskich, aborcji czy też światopoglądu marksistowskiego. Od 2010 roku biskupi kilku diecezji USA zdecydowali o zaprzestaniu finansowania CCHD, ze względu na to, że wspiera ona organizacje, które głoszą hasła niezgodne z nauczaniem Kościoła. Najbardziej stanowczo w tej sprawie wypowiadał się metropolita Chicago, kard. Francis George.
"Jezus jest miłosierny, ale nie głupi; zna różnicę między tym, co jest dobre i złe. Manipulowanie zarówno imigrantami jak i Kościołem dla politycznej korzyści jest złe" - napisał purpurat w jednym z listów, polemizując z krytykami decyzji o wycofaniu dotacji dla prohomoseksualnych organizacji. Podkreślił przy tym, że wykorzystywanie zaangażowania Kościoła na rzecz biednych jako pretekstu do ataku na katolickie nauczanie odnośnie natury małżeństwa jest "nieuczciwe pod względem intelektualnym i moralnym".
Aby przeciwdziałać finansowaniu przez Kościół lokalnych organizacji o podejrzanej proweniencji, powołano do życia specjalną grupę monitorującą proces przyznawania grantów przez CCHD. Tworzą ją przedstawiciele takich organizacji katolickich jak m.in: American Life League, Human Life International, ChurchMilitant.tv, Catholic Advocate, Bellarmine Veritas Ministry czy Catholic Radio. Inspiracją dla grupy jest adhortacja apostolska Pawła VI "Evangelii nuntiandi", w której papież ostrzegał m.in. przed sprowadzaniem publicznej obecności Kościoła jedynie do jego działalności charytatywnej.
Skomentuj artykuł