Jubileusz 100-lecia Rodziny św. Pawła

(fot. paulus.org.pl)
KAI / mh

Gdyby św. Paweł Apostoł żył dzisiaj, byłby dziennikarzem - tak za żyjącym w XIX w. bp. Wilhelmem Kettelerem powtarzają członkowie Towarzystwa św. Pawła. Dziś na Jasnej Górze księża pauliści świętowali jubileusz stulecia powstania i działalności w Kościele.

Towarzystwo św. Pawła zostało powołane w 1914 r. i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana, bł. Jakuba Alberione. Celem zgromadzenia jest ewangelizacja za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a nade wszystko rozpowszechnianie Pisma Świętego.

Bł. Alberione, zakładając nowe zgromadzenia, mówił, że Rodzina św. Pawła "ma być św. Pawłem dzisiaj" - przypomniał ks. Tomasz Wasilewski - "ponieważ Apostoł wykorzystałby wszelkie udogodnienia techniczne, aby światło Ewangelii dotarło do każdej osoby, zwłaszcza w czasach, gdy wielu ludzi, także wierzących, przestaje chodzić do Kościoła" - wyjaśniał paulista.

Ks. Bogusław Zeman, prowincjał paulistów w Polsce podkreślił, że jubileusz jest okazją do odnowienia i ożywienia gorliwości apostolskiej. - Ta aktualizacja jest nieustannie konieczna, dlatego, że świat mediów bardzo się zmienia, my ciągle uczymy się nadążać za tym, co proponuje świat, by tak jak bł. Jakub wykorzystać to, co dzieje się w przestrzeni mediów dla Ewangelii - stwierdził.

Prowincjał paulistów podkreślił, że "zawsze w centrum wszelkiego działania jest troska o całego człowieka i pragnienie, by poprzez nowoczesne środki dać człowiekowi całego Jezusa".

Ks. Wasilewski zwrócił uwagę, że zgromadzenia i instytuty wchodzące w skład Rodziny św. Pawła od początku "były zakładane jako rodzina", z wielkim docenieniem roli kobiet: - Nasz Założyciel w rok po założeniu paulistów, męskiego zgromadzenia zakonnego, pomyślał, aby taką sama misję powierzyć kobietom i była to wielka nowość w Kościele, bo przypomnę, mamy rok 1915. Alberione zauważył, że kobieta ma wielką rolę do odegrania w tym jednym apostolstwie - głosić i dać światu Chrystusa".

Rodzina św. Pawła to 10 instytutów zakonnych i świeckich założonych przez bł. Jakuba Alberionego. W Polsce istnieje od 1934 r. Swoją działalność ewangelizacyjną realizuje głównie poprzez działalność wydawniczą paulistów (Edycja św. Pawła) i paulistek (Wydawnictwo Paulistki), apostolstwo liturgiczne sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, apostolstwo powołaniowe sióstr apostolinek oraz świadectwo życia członków instytutów świeckich.

Zadaniem należącego do Rodziny św. Pawła, Zgromadzenia Sióstr Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza jest "podtrzymywanie modlitwy eucharystycznej". Siostry cechuje miłość do Eucharystii, modlitwa o świętość kapłanów, troska o piękno liturgii.

Uczennice Boskiego Mistrza od kilkunastu lat pracują w jasnogórskiej zakrystii i punkcie sanitarnym. Troszczą się o pomoce liturgiczne dla kapłanów, estetykę ołtarzy, dbają o szaty kapłańskie. - Dla nas to piękna służba kapłanom i pielgrzymom - podkreśla s. Barbara Krzyś, zakrystianka. Jak zauważa, wielką siłę i moc czerpie z adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Nadrzędnym celem apostolstwa jest szerokie rozpowszechnianie Pisma Świętego. Bł. Jakub Alberione chciał, aby Biblię tłumaczyć na wszystkie języki i by była ona dostępna w najtańszych wydaniach. Przy współudziale najwybitniejszych polskich biblistów, Towarzystwo Świętego Pawła wydało niedawno najnowszy przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych, opatrzony obszernym komentarzem. W parafiach w całej Polsce pauliści prowadzą tzw. niedziele biblijne.

Zgromadzenie Uczennic Boskiego Mistrza, prowadząc apostolstwo liturgiczne, we współpracy z paulistami, wydaje miesięcznik "Od Słowa do życia" zawierający czytania, teksty mszalne, rozważania i pytania do osobistej refleksji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jubileusz 100-lecia Rodziny św. Pawła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.