Jutro 500. rocznica urodzin św.Teresy z Avili

(fot. David Monniaux / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / ptt

Święta Teresa wciąż zachwyca swoją mądrością, nowoczesnością i mistyczną religijnością. Dla wielu współczesnych Hiszpanów - którzy odkrywają ją na nowo - staje się kobietą, która pokazuje dziś jak mądrze żyć - mówi w rozmowie z KAI burmistrz Avili. 17 miast w których św. Teresa zakładała zreformowane klasztory stworzyło szlak pielgrzymkowy, który daje szansę poznania dzieła karmelitańskiej mistyczki. 28 marca przypada 500. rocznica jej urodzin.

Teresa dla mieszkańców mojego miasta Avili nie jest odległą historyczną świętą. Codziennie jej dzieła i sposób zarządzania klasztorami inspiruje wiele osób. Spotykam wiele osób których Teresa fascynuje jako odważna kobieta, przełożona i reformatorka. Św. Teresa zainspirowała także nas, burmistrzów miast terezjańskich, by z okazji 500. rocznicy jej urodzin zrobić coś razem. Głeboko wierzę że patronuje ona przedsięwzięciu jakim jest "Teresiana" - podkreśla burmistrz Avili Miguel Angel Garcia Nieto.

DEON.PL POLECA

Z okazji 500. rocznicy urodzin św. Teresy 17 hiszpańskich miejscowości stworzyło szlak, który prowadzi do miast związanych z życiem św. Teresy. Odwiedzać je można w dowolnej kolejności. Podobna dowolność jest z transportem - można do nas dotrzeć pieszo, samochodem, pociągiem, rowerem lub konno - zaznacza w rozmowie z KAI burmistrz Avili. Jest on jednym z inicjatorów powstania na terenie Hiszpanii nowej drogi pielgrzymkowej "Teresiany". Nie ukrywa, że czeka niecierpliwie na pielgrzymów z Polski.

Burmistrz Nieto w rozmowie z KAI wyjaśnia cel powstania terezjańskiego szlaku: Mamy już szlak świętego Jakuba z Composteli, pomyśleliśmy więc, że powinniśmy tez stworzyć szlak świętej Teresy. Ale ten nowy szlak jest zupełnie inny niż jakubowy. To właściwie zbiór punktów na mapie Hiszpanii, które można odwiedzać w dowolnej kolejności. Te punkty to klasztory karmelitańskie, które powstawały pod wpływem reformy Teresy.

Każdy pielgrzym pragnący zwiedzić poszczególne i klasztory i mieć pamiątkę, może zapatrzeć się w paszport, w którym będzie zbierał stemple potwierdzające jego odwiedziny. Wystarczy odnotować cztery miejsca z co najmniej dwóch regionów Hiszpanii, by dostać potwierdzenie odbycia pielgrzymki na szlaku - instruuje w rozmowie z KAI burmistrz Nieto.

Na szlaku "Śladami świętej Teresy od Jezusa", oprócz miasta, w którym Teresa się urodziła, czyli leżącej o 110 kilometrów na północny zachód od Madrytu Avili, znajduje się szesnaście innych miejscowości. Są wśród nich tak znane i bogate w zabytki jak Grenada, Sewilla, Burgos, Toledo, Segowia i Salamanka, jak i nieznane szerzej Beas de Segura, Malagon czy Soria. W sumie aż siedem z nich wpisanych jest na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Droga "Teresiana" - to nie tylko wrażenia duchowe. Pomyśleliśmy też o kulinarnych wrażeniach - podkreśla burmistrz Avili - W każdym punkcie szlaku pielgrzym może liczyć na terezjańskie menu i potrawy regionalne. Dla gości z Polski przygotowano polskojęzyczne broszury i przetłumaczone paszporty pielgrzyma. Liczymy, że dla wielu Polaków, będzie to okazja, by poznać Hiszpanię z zupełnie innej, niekoniecznie nadmorskiej strony.

Teresa de Cepeda y Ahumada urodziła się 28 marca 1515 r. w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej i zamożnej rodziny zamieszkałej w Avili. Miała dwie siostry i dziewięciu braci. W 20. roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek.

Po kilku latach postanowiła założyć nowy dom, gdzie można by było przywrócić pierwotną obserwancję zakonną. Teresa zreformowała regułę karmelitanek (zakładając zakon karmelitanek bosych), a następnie - przy udziale św. Jana od Krzyża - karmelitów.

W 1614 r. papież Paweł V ogłosił Teresę błogosławioną, a kanonizował ją osiem lat później Grzegorz XV. Paweł VI w 1970 r. włączył św. Teresę z Avili oraz św. Katarzynę ze Sieny w poczet doktorów Kościoła - jako pierwsze dwie kobiety.

Jej dzieła - "Życie", "Droga doskonałości", "Twierdza wewnętrzna", "Wołanie duszy do Boga" i inne - należą do klasyki literatury mistycznej i są tłumaczone niemal na wszystkie języki świata. Zachowało się również ponad 400 listów św. Teresy oraz poezje.

Jubileuszowy Rok Terezjański z okazji 500. rocznicy urodzin mistyczki i doktora Kościoła został zainaugurowany w październiku 2014 r., a zakończy się w liturgiczne wspomnienie świętej 15 października 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro 500. rocznica urodzin św.Teresy z Avili
Komentarze (4)
A
Ania-kierowca
27 marca 2015, 17:15
 Zawsze uważałam, że na kierowcę się nie nadaję, ale gdy urodziłam w ub roku trzecie dziecko stwierdziłam, że to głupie ciągle musieć korzystać z pomocy męża lub taxówek, gdy mąż nie może mnie gdzieś zawieźć. W lecie ub roku poszłam zatem na kurs prawa jazdy w wieku 38 lat z przeświadczeniem, że egzamin praktyczny pewnie będę (z moją awersją do samochodu i brakiem wiary w siebie jako kierowcę), zdawać kilka jak nie kilkanaście razy. Na jazdach, o dziwo, okazało się, że nie jestem taka kiepsa, ale i tak lęk przed egzaminem był ogromny. Do momentu. Do momentu, gdy po zdanym za pierwszym podejściem egzaminie teoretycznym, zapisałam się na egzamin praktyczny i zobaczyłam w kalendarzu, że data mojego "przerażającego" egzaminu to 15 października czyli wspomnienie św. Teresy Wielkiej. Odetchnęłam. Czułam, że ta Święta mi pomoże. Z ogromnym spokojem podeszłam do egzaminu, już na starcie poczułam, że trafiłam na normalnego egzaminatora (choć słyszałam od znajomych że w naszym woj. jest mnóstwo nieprzyjaznych egzaminatorów), trasa układała się idealnie, i - ZDAŁAM ZA PIERWSZYM RAZEM DZIĘKI WSPARCIU ŚW. TERESY! dziękuję Ci Wspaniała Kobieto - na pewno też miałabyś prawo jazdy, gdybyś żyła w tych czasach:)
J
Jan
27 marca 2015, 18:39
Miałaby prawo jazdy a ośrodki egzaminacyjne napewno by zreformowała
R
rlest
27 marca 2015, 16:15
Jestem Jej fanką, to dopiero była super baba :)
A
Aśka
27 marca 2015, 19:22
Też tak uważam. Gdy o niej myślę, cieszę się, że jestem kobietą.