Jutro poznamy laureatów Konkursu Papieskiego

info. pras. / pz

11 maja równocześnie w 9. polskich miastach odbędzie się finał IX edycji Konkursu Papieskiego organizowanego przez krakowski Instytut Tertio Millennio.

Spośród ponad 5 000 uczestników wyłoniono kilkudziesięciu najlepszych, którzy spotkają się z komisją ekspercką, aby bronić tez zawartych w napisanych przez siebie esejach. Ci, którzy poradzą sobie najlepiej, zostaną nagrodzeni wycieczką do Rzymu.

Obrona eseju to ostatni z czterech etapów tegorocznej IX edycji Konkursu Papieskiego. W tym roku tematy dotyczyły powołania do świętości, kwestii sumienia oraz realizacji postanowień Vaticanum II w nauczaniu Jana Pawła II. "Aby przebrnąć przez ten etap, uczniowie musieli przyswoić sobie treść przemówień, listów, adhortacji, encyklik Jana Pawła II i w oparciu o nie, a także o własne przemyślenia, mieli za zadanie zmierzyć się z przygotowanymi przez nas zagadnieniami. Najwyżej oceniliśmy prace, których autorzy nie tylko cytowali nauki papieża, ale odnosili je do własnego życia, wykazywali się oryginalnością interpretacji, sięgali po dodatkowe źródła, a stawiane przez siebie tezy opierali na solidnej argumentacji." - mówi Dariusz Machla, członek komisji oceniającej konkursowe prace.

11 maja br. odbędzie się ostatni etap Konkursu. Autorzy najlepszych esejów poszczególnych regionów (warszawskiego, toruńskiego, krakowskiego, łódzkiego, poznańskiego, wrocławskiego, lublińskiego, katowickiego, gdańskiego) spotkają się z komisją złożoną ze specjalistów z zakresu katolickiej nauki społecznej, przed którą będą musieli bronić tez postawionych w swoich pracach oraz odpowiadać na dodatkowe pytania.

Dziewięciu najlepszych uczestników zostanie nagrodzonych kilkudniową wycieczką do Rzymu. Na pozostałych finalistów czekają nagrody rzeczowe.

Tegoroczny Konkurs Papieski, jak co roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Przystąpić mogli do niego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku odnotowanych zostało ponad 5 000 uczestników, co daje w sumie niemal 30 000 młodych ludzi, którzy wzięli udział w Konkursie w ciągu dziewięciu lat jego istnienia.

"Cieszy nas, że młodzież wciąż interesuje się postacią Jana Pawła II, traktując go jako intelektualistę, w którego naukach można znaleźć wiele cennych wskazówek. Taka postawa jest najlepszą alternatywą dla pojawiających się wciąż pomników papieskich." - dodaje Machla.

IX edycja Konkursu Papieskiego podzielona została na 4 etapy. Pierwszy z nich obejmował przystąpienie do quizu internetowego, składającego się 20 pytań dotyczących życia i nauczania Jana Pawła II. Aby przejść do kolejnego etapu - testu online, uczniowie musieli udzielić co najmniej 11 poprawnych odpowiedzi. W drugim etapie należało zmierzyć się z testem złożonym z 60 pytań, które były formułowane w oparciu o uprzednio podaną bibliografię. Po tym etapie ponad 180 osób z najwyższą liczbą punktów stanęło przed zadaniem napisania eseju, mającego dotyczyć jednego z trzech zagadnień sformułowanych przez ekspertów Konkursu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro poznamy laureatów Konkursu Papieskiego
Komentarze (3)
J
ja
11 maja 2013, 21:40
Znamy :D :D :D :D
JW
Jerzy Węgiel
10 maja 2013, 14:12
Co na to JP2? "Przestańcie mi klaskać, zacznijcie mnie słuchać". No i młodzi słuchają ;)
HW
Hans Wolny
10 maja 2013, 13:52
Myślę tak samo jak Machla! Co Jan Paweł na te wszystkie pomniki??