Już 10 lat mija od wybuchu wojny w Syrii. Papież apeluje o pokój

Już 10 lat mija od wybuchu wojny w Syrii. Papież apeluje o pokój
Logo źródła: KAI KAI/mk

O dialog i pokój w 10. rocznicę wybuchu wojny w Syrii zaapelował Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Papież Franciszek przypomniał 10. rocznicę wybuchu wojny w Syrii, której straszliwymi konsekwencjami są żałoba, śmierć, przemoc, ubóstwo, zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet i osób starszych. Ponowił apel o dialog i pokój w tym umęczonym kraju. Zaapelował także do wspólnoty międzynarodowej o zaangażowanie na rzecz odbudowy Syrii.

Mija 10 lat od wybuchu konfliktu zbrojnego w liczącej 22 mln mieszkańców Syrii. Rozpoczął się on w marcu 2011 roku w wskutek protestów Arabskiej Wiosny.

DEON.PL POLECA

W wyniku wojny zginęły setki tysięcy ludzi, zostało zniszczonych 40 proc. budynków, pięć milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju, cztery do sześciu milionów ludzi tuła się po Syrii bez dachu nad głową, w wielu miejscach panuje głód.

Papież przypomniał także o przypadającej 19 marca uroczystości św. Józefa, która rozpocznie Rok Rodziny „Amoris Laetitia”.

"To radosne orędzie jest rdzeniem wiary"

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Franciszek nawiązał do dzisiejszej, czwartej niedzieli Wielkiego Postu, która jest niedzielą „Laetare”, czyli „Radujcie się” i słów Ewangelii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

"To radosne orędzie jest rdzeniem wiary chrześcijańskiej: miłość Boża znalazła swój szczyt w darze Syna dla słabej i grzesznej ludzkości” – zaznaczył papież.

Franciszek nawiązał do dialogu Jezusa z Nikodemem, którego część opisuje dzisiejszy fragment Ewangelii. „Nikodem, jak każdy członek ludu Izraela, oczekiwał Mesjasza, utożsamiając go z człowiekiem silnym, który będzie sądził świat z mocą. Jezus podważa to oczekiwanie, przedstawiając siebie w trzech aspektach: Syna Człowieczego wywyższonego na krzyżu; Syna Bożego posłanego na świat dla zbawienia; oraz światła, które odróżnia tych, którzy idą za prawdą, od tych, którzy idą za kłamstwem” – powiedział Ojciec Święty.

"Misja Jezusa jest misją zbawienia, dla wszystkich”

Papież rozważał te trzy aspekty. Mówiąc o „Synu Człowieczym wywyższonym” na krzyżu podkreślił, że „Jezus został wyniesiony na krzyżu, a ci, którzy w Niego wierzą, zostają uzdrowieni z grzechu i żyją”.

Odnosząc się do drugiego aspektu dotyczącego Syna Bożego Franciszek przypomniał, że „celem daru Bożego jest życie wieczne ludzi”. „Bóg posyła bowiem swego Syna na świat nie po to, by go potępić, ale po to, aby świat mógł zostać zbawiony przez Jezusa. Misja Jezusa jest misją zbawienia, dla wszystkich” – mówił papież.

Nawiązując do trzeciego imienia, które Jezus sobie przypisuje, a którym jest „światło” Franciszek podkreślił, że przyjście Jezusa na świat prowokuje wybór: ten, kto wybiera ciemność, stanie przed sądem potępienia, kto wybiera światło, będzie miał sąd zbawienia. „Sąd jest konsekwencją wolnego wyboru każdego: kto popełnia złe czyny, szuka ciemności, kto zaś czyni prawdę, to znaczy czyni dobro, zbliża się do światła. Kto chodzi w światłości, kto zbliża się do światłości, ten spełnia dobre czyny” – wyjaśniał papież.

Podkreślił, że do czynienia tego z większym zaangażowaniem jesteśmy właśnie wezwani w okresie Wielkiego Postu. „Przyjąć światło w nasze sumienie, zwłaszcza w sakramencie pojednania, otworzyć nasze serca na nieskończoną miłość Boga, na Jego miłosierdzie pełne czułości i dobroci. W ten sposób znajdziemy prawdziwą radość i będziemy w stanie cieszyć się z Bożego przebaczenia, które odradza i daje życie” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie wezwał: „Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam, byśmy nie bali się, aby Jezus „wprowadził nas w kryzys”. Jest to zbawienny kryzys, dla naszego uzdrowienia; aby nasza radość była pełna”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Już 10 lat mija od wybuchu wojny w Syrii. Papież apeluje o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.