Już jutro w Kościele Światowy Dzień Chorego. "Chorzy potrzebują naszej obecności"

Już jutro w Kościele Światowy Dzień Chorego. "Chorzy potrzebują naszej obecności"
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Światowy Dzień Chorego ma nam przypomnieć, że zdrowie jest darem, a zdrowi i chorzy mogą sobie nawzajem pomóc - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski.

W niedzielę w Kościele katolickim obchodzony będzie 26. Światowy Dzień Chorego; w tym roku pod hasłem "Oto syn Twój (...) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie".

Jak poinformował dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski, Światowy Dzień Chorego ma nam przypomnieć, że "zdrowie jest darem". "Większość z nas na pewnym etapie życia będzie też musiała zmierzyć się z trudnym darem choroby - swojej lub kogoś bliskiego. To jest trudne - umieć spojrzeć na chorobę w ten sposób, ale moim zdaniem o to chodzi w Światowym Dniu Chorego. On ma nam też uświadomić, że nie wszyscy jesteśmy zdrowi; i że zdrowi i chorzy mogą sobie nawzajem pomóc" - wyjaśnił.

Poinformował, że w Hospicjum i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez archidiecezjalną Caritas na stałe przebywa prawie 300 ciężko chorych pacjentów.

Dodał, że dla każdego z nich ciężka choroba - nowotwór, wylew czy udar - jest "bardzo trudnym egzaminem". "Z dnia na dzień, a czasem nawet z chwili na chwilę, ci ludzie stracili swoje dotychczasowe życie, pracę, sprawność, i stali się bezradni, zdani na pomoc innych. To jest zawsze szok. Dlatego pacjent w hospicjum wymaga nie tylko specjalistycznej pomocy medycznej, ale też empatycznego podejścia i pomocy w przystosowaniu się do tej trudnej sytuacji" - ocenił.

Zdaniem ks. Zembrzuskiego, w pracy z chorymi nie potrzeba wielkich słów. "To, czego chorzy potrzebują najbardziej, to czas i obecność kogoś życzliwego. Z mojego doświadczenia wynika, że chorym bardzo pomaga doświadczenie wiary. Ci ludzie stawiają, często po raz pierwszy po wielu latach, pytania o istnienie Boga, o sens cierpienia, o to, jak się teraz, w tej trudnej sytuacji, zachować? W hospicjum staramy się pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania chociażby przez pracę naszego kapelana" - wyjaśnił.

Jak wyjaśniła koordynator Hospicjum Domowego Caritas w Błoniu Agata Błądzińska, praca w hospicjum wymaga holistycznego podejścia do pacjenta. "Tu nie wystarczy tylko medycyna. Tak samo ważne jest podejście do pacjenta. We współczesnym świecie, gdzie wszyscy ciągle się spieszymy, jest to szczególnie trudne - bo tutaj trzeba mieć dla ludzi czas. Oni naprawdę oczekują zrozumienia i serca" - powiedziała.

Dodała, że praca w hospicjum domowym to praca z całą rodziną. "Wchodzimy do domu, gdzie choruje tylko pacjent, ale jego chorobę głęboko przeżywają także jego bliscy. Żeby pracować w hospicjum, trzeba mieć nie tylko ogromną wiedzę medyczną, ale też dużo empatii" - zaznaczyła.

W ocenie Błądzińskiej, trudno sobie wyobrazić pracę hospicjum bez wsparcia wolontariuszy, których w archidiecezji warszawskiej działa ponad 100. "Wolontariusze poświęcają swój czas, by towarzyszyć pacjentom w najtrudniejszych chwilach. Jedna z naszych wolontariuszek, pani Basia, mówi że praca z chorymi jest jednym z najpiękniejszych i najtrudniejszych doświadczeń w jej życiu. Dzięki jej pomocy osoby, które 24 godziny na dobę opiekują się chorymi członkami rodziny w domu, mogą mieć chwilę dla siebie, żeby odpocząć czy coś załatwić" - podkreśliła.

Jej zdaniem, aby pomóc chorym z najbliższego otoczenia, często wystarczy z nimi być. "Kiedy dowiemy się, że ktoś z naszych bliskich ciężko zachorował, nie bójmy się do niego przyjść i zachowujmy się normalnie. Nie myślmy, co mamy powiedzieć, jak pocieszyć. Pozwólmy mówić jemu. Pytajmy, czego mu potrzeba" - wyjaśniła.

Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywać się będą msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci. W archidiecezji warszawskiej mszę św. w intencji chorych odprawi w niedzielę o godz. 11.30 w Szpitalu na Banacha bp Rafał Markowski.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już jutro w Kościele Światowy Dzień Chorego. "Chorzy potrzebują naszej obecności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.