Kairski Al-Azhar zamroził dialog z Watykanem
Kairski Al-Azhar, najbardziej prestiżowa teologiczna uczelnia muzułmańska, przy meczecie o tej samej nazwie, zamroził bezterminowo dialog z Watykanem na znak protestu przeciwko wypowiedziom papieża na temat zamachu na kościół w Aleksandrii, na północy Egiptu.
Al-Azhar w komunikacie ogłoszonym w czwartek po pilnym posiedzeniu Centrum Studiów Islamskich działającego w ramach tego uniwersytetu oświadcza, że decyzja o zawieszeniu dialogu została podjęta po "powtarzających się negatywnych deklaracjach" papieża na temat islamu i "rzekomej dyskryminacji", na jaką narażeni są na Bliskim Wschodzie wyznawcy innych religii.
Na uniwersytecie Al-Azhar istnieje komisja powołana do śledzenia dialogu z Watykanem. Zbiera się dwa razy do roku, aby ocenić stan współpracy.
Al-Azhar, wypowiadając się 11 stycznia oświadczył, że docenia to, iż "papież wzywa wszystkie rządy Bliskiego Wschodu do chronienia swych chrześcijańskich mniejszości, ale odrzuca wszelka ingerencję w wewnętrzne sprawy Egiptu".
Egipt wezwał tego dnia na konsultacje swego ambasadora przy Watykanie, oświadczając, że słowa papieża to "niemożliwe do zaakceptowania ingerencje" w sprawy Egiptu. Egipski minister spraw zagranicznych zażądał od Watykanu, by ani w swych deklaracjach, ani w rozmowach z innymi państwami europejskimi nie mieszał się w sprawy Egiptu.
Decyzję Al-Azhar o przerwaniu dialogu z Watykanem zapowiadały już wcześniejsze wypowiedzi egipskich duchownych.
Wielki imam meczetu Al-Azhar w Kairze, Ahmed el-Tajeb, duchowy lider sunnitów w Egipcie wyraził 6 stycznia nadzieję, że Benedykt XVI wystosuje orędzie do świata islamskiego, by odbudować wzajemne zaufanie.
Na temat zamachu w Aleksandrii powiedział: "Takie akcje terrorystyczne nie są wymierzone tylko przeciwko chrześcijanom, ale przeciwko całemu Egiptowi", mając na celu destabilizację kraju ( ...) Mam nadzieję, że Jego Świątobliwość Benedykt XVI, który cieszy się powszechnym autorytetem moralnym i na którym spoczywa zatem odpowiedzialność nadzwyczajnej wagi, zdecyduje się wystosować przesłanie do świata islamskiego. Przesłanie, które będzie mogło przywrócić mosty zaufania i rozproszyć przyczyny nieporozumień".
Zdaniem imama "takie przesłanie może otworzyć drogę poważnego i skutecznego dialogu między cywilizacjami wschodnim i zachodnimi, służąc umocnieniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie".
Skomentuj artykuł