"Kapłan musi mieć w sobie radość i entuzjazm!"

"Kapłan musi mieć w sobie radość i entuzjazm!"
(fot. Wikimedia Commons)
6 lat temu
KAI / mm

We włocławskiej katedrze w Wielki Czwartek 17 kwietnia bp Wiesław Mering przewodniczył Mszy Krzyżma, podczas której prezbiterzy diecezji odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Ordynariusz włocławski wezwał kapłanów do entuzjazmu i radości z głoszenia Ewangelii.

Tradycyjnie do włocławskiej katedry zjechali ministranci z całej diecezji, a asystę sprawowali świeccy ceremoniarze ustanowieni kilka miesięcy wcześniej przez Biskupa Włocławskiego. Mszę św., wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim, koncelebrowało 270 kapłanów.

Ciesząc się z obecności tak licznego grona prezbiterów bp Mering podkreślił, że Msza Krzyżma, to "taka Msza św., która w pierwszym rzędzie gromadzi duchownych wokół ołtarza". - W innych sytuacjach, to my jesteśmy otoczeni świeckimi. W Wielki Czwartek przed południem my sami jesteśmy tym ludem Bożym, który ma sobie przypomnieć swoje posłanie, swój wybór, ma przypomnieć, że Duch Pański zstąpił na nas w bardzo określonym celu: posłał nas, abyśmy, jak Chrystus, głosili światu Dobrą Nowinę zawartą w Ewangelii - tłumaczył.

Biskup włocławski przytoczył fragment jednego z listów Jana Pawła II pisanych do kapłanów na Wielki Czwartek, w którym błogosławiony papież pisał m.in.: "Dzięki Bogu udziałem wielu z was jest radość i entuzjazm. Być może niektórzy cierpią, zaznają zmęczenia i czują się zagubieni. We wszystkich jednak pragnę uczcić ów wizerunek Chrystusa, który otrzymaliście razem ze święceniami, owo niezatarte znamię, które wyróżnia każdego z was. Jest znakiem szczególnej miłości, której doświadcza każdy kapłan i na którą może liczyć, aby iść dalej z radością, albo aby z nowym entuzjazmem rozpocząć wszystko na nowo zmierzając do coraz większej wierności".

Bp Mering podjął również kwestię kryzysów kapłaństwa, prosząc o zastanowienie się, czym jest kryzys i ku czemu prowadzi. Podkreślał znaczenie wspólnoty kapłańskiej dla rozwoju powołania. "Dlatego w ten Wielki czwartek musimy o tym powiedzieć z pokorą Jezusowi, bo nasze kryzysy Go do nas nie zniechęcają. Zniechęcić Go może tylko nasza pycha, głupota i zarozumiałość. A tego przecież nie chcemy" - mówił bp Mering. Prosił, by odnawiając przyrzeczenia kapłańskie błagać Pana Jezusa, aby przebaczył to, co byle jakie w kapłańskiej posłudze, a umocnił dobro, które kryje się w naszym sercu.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, a po liturgii eucharystycznej Biskup Włocławski konsekrował krzyżmo, a także poświęcił olej chorych. Na zakończenie Mszy św. delegacja liturgicznej służby ołtarza diecezji włocławskiej złożyła życzenia księżom biskupom. W imieniu duchowieństwa diecezji życzenia biskupom złożył ks. prał. Jacek Szymański, rektor włocławskiego Seminarium Duchownego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kapłan musi mieć w sobie radość i entuzjazm!"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Kapłan musi mieć w sobie radość i entuzjazm!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.