Kard. Bagnasco: Europa powinna iść drogą w kierunku jedności
Europa powinna iść drogą w kierunku jedności; jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że jest to możliwe - powiedział w niedzielę w Poznaniu na zakończenie zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) jej przewodniczący kard. Angelo Bagnasco.
Spotkanie w Poznaniu odbyło się pod hasłem "Solidarny duch Europy".
"Podczas tego zgromadzenia zastanawialiśmy się nad kwestią solidarności rozumianej w wymiarze ogólnoludzkim i solidarności chrześcijańskiej, której najwyższym przejawem jest miłość ewangeliczna. Kościół katolicki jest pierwszą w Europie instytucją, jeśli chodzi o wspieranie i działalność wolontariacką. Nie jest to dla nas powodem do samozadowolenia i do tego, byśmy się tym chwalili, lecz powodem do tego, byśmy podziękowali Panu Bogu za tak okazywaną nam łaskę" - powiedział w niedzielę kard. Bagnasco.
Według przedstawionych w Poznaniu wyników badań, przeprowadzonych z inicjatywy CCEE, Kościół katolicki jest najważniejszą, najbardziej aktywną instytucją na polu wolontariatu w Europie. Wynika z nich też, że w różne formy wolontariatu jest zaangażowanych ponad 100 mln mieszkańców kontynentu.
Kard. Bagnasco poinformował, że w wydanym po spotkaniu komunikacie końcowym, hierarchowie z całej Europy "wyrażą nadzieję i zachęcą kontynent europejski do tego, by dalej szedł tą trudną, ale i bardzo potrzebną drogą w kierunku jedności".
"Pierwszym jednak przesłaniem, który chcielibyśmy pozostawić Europie, jest sama nasza obecność - nas, biskupów europejskich, którzy gromadząc się na takich dorocznych zebraniach w jednym z krajów europejskich chcą zaświadczyć o tej jedności" - powiedział.
"Jako biskupi niesiemy to proroctwo nadziei dla całego kontynentu ze strony wszystkich narodów, historii, kultur, które nas różnią; jesteśmy tu wspólnie, bo ponad nami jest Jezus Chrystus. Jedność Kościoła w Europie świadczy o tym, że można kroczyć tą drogą, że jest to możliwe, piękne, niezbędne i że nasze odmienności, różnorodności nie powinny stanowić powodu do podziałów, ale powinny nas wzajemnie ubogacać" - podkreślił kard. Bagnasco.
Przewodniczący CCEE podkreślił przy tym, że jedność Kościoła nie jest niczym narzucona. "Jest to coś, co wynika z naszej wewnętrznej jedności duchowej, z naszej wiary w Jezusa Chrystusa, który jest przyszłością nie tylko dla chrześcijan, ale dla całej ludzkości" - podkreślił.
Spotkanie przewodniczących episkopatów Europy w stolicy Wielkopolski ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.
Skomentuj artykuł