Kard. Dziwisz: Biskup musi być człowiekiem Bożym

Kard. Dziwisz: Biskup musi być człowiekiem Bożym
(fot Youtube)
PAP / MC

"Biskup spełni swoją misję, jeżeli będzie człowiekiem Bożym, oddanym bez reszty Chrystusowi i sprawie, dla której On przyszedł na ziemię" - powiedział w Tarnowie kard. Stanisław Dziwisz podczas święceń biskupich ks. Leszka Leszkiewicza. Jest on trzynastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.

Nawiązując do Roku Miłosierdzia, metropolita krakowski powiedział nowemu biskupowi, by był dobrym Samarytaninem dla wszystkich, których spotka na drodze swojej służby - dla poranionych, rozbitych duchowo, dla szukających motywów życia i nadziei. "Niech Ci towarzyszy i niech cię umacnia wstawiennictwo św. Jana Pawła II. On był cały dla Boga, dla Maryi i dla Kościoła. Bądź podobnie cały dla Boga, Kościoła i człowieka" - powiedział. 
Metropolita Krakowski podkreślił, że w świecie, naznaczonym pokusą sekularyzmu, urządzania sobie życia bez Boga, biskup powinien być szczególnym świadkiem Boga. Ponadto biskup powinien uczyć i przekonywać, że Bóg nie jest zagrożeniem dla ludzkiej wolności - dodał kardynał. 
"Bóg niczego nie zabiera człowiekowi, a wszystko mu daje. On jest skałą, na której możemy i powinniśmy budować dom naszego życia, naszych rodzin, naszych środowisk nauki i pracy, i całego narodu. Bóg powinien być w centrum wszystkich naszych spraw, naszych trosk i nadziei, bo wtedy wszystko inne w naszym życiu będzie na swoim miejscu" - powiedział. 
Mówiąc o zadaniach biskupa, kardynał Dziwisz podkreślił, że powinien on budować Kościół i troszczyć się o jego jedność. Wskazywał też, że w sercu biskupa uprzywilejowane miejsce powinni zajmować ludzie ubodzy duchowo i materialnie, cierpiący na duszy i ciele, błądzący, zagubieni, żyjący na marginesie Kościoła. "Papież Franciszek nieustannie zachęca biskupów i kapłanów, ale także wszystkich zaangażowanych w życie i misję Kościoła, aby wychodzili i docierali na granice, na peryferie nie tylko geograficzne, ale także peryferie życia społecznego, które stają się uprzywilejowanym miejscem ewangelizacji współczesnego, często zagubionego i niespokojnego świata" - przypomniał kard. Dziwisz. 
Metropolita Krakowski powitał biskupa Leszka Leszkiewicza w gronie biskupów Metropolii Krakowskiej. 
"Masz być nauczycielem wiary i przewodnikiem na drogach wiary, nadziei i miłości. Twoim orężem będzie słowo Boże. Masz uświęcać lud, będąc gorliwym i hojnym szafarzem sakramentów. Masz wspomagać Biskupa Ordynariusza w kierowaniu wspólnotą Kościoła Tarnowskiego. Staraj się czynić to z pokorą i radością, zgodnie z twoim zawołaniem biskupim - In gaudio Evangelii: "W radości Ewangelii". Nieś Dobrą Nowinę wszystkim. Czekają na ciebie dzieci i młodzież, rodziny i wspólnoty parafialne" - dodał. 
Nawiązując do Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, kardynał podkreślił, że w każdym pokoleniu Chrystus potrzebuje ludzi, by nieśli innym Jego słowo życia i miłości, przebaczenia i pokoju, prawdy i nadziei. "W każdym czasie Chrystus potrzebuje ludzi, przez których pragnie docierać do ludzkich serc ze swymi życiodajnymi sakramentami - z sakramentem chrztu i bierzmowania, sakramentem pojednania i sakramentem swego Ciała i Krwi. W każdym środowisku Chrystus potrzebuje ludzi pełniących dzieła miłosierdzia, aby głoszenie Jego Ewangelii było wiarygodne i odsłaniało miłosierne oblicze Ojca. We wspólnocie Kościoła Chrystus potrzebuje pasterzy według swego Serca" - dodał kardynał. 
Metropolita Krakowski zauważył, że w kapłańskiej biografii ks. Leszka Leszkiewicza uderza jego pasja misyjna. Mówiąc o pracy duszpasterskiej biskupa nominata w Ekwadorze, kardynał Dziwisz podziękował Kościołowi Tarnowskiemu za jego niezwykłe zaangażowanie misyjne. "Obdarzony licznymi powołaniami, dzieli się nimi ofiarnie z innymi Kościołami na kilku kontynentach, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej. Z tej grupy - jak wiemy - wywodzi się również ks. Jan Piotrowski - obecny biskup kielecki" - dodał kardynał. 
Bp Leszek Leszkiewicz jest trzynastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. 
Bp Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego. 
Po święceniach kapłańskich pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Od 1 września 1999 do 15 stycznia 2001 roku przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W latach 2001-2006 pełnił posługę misyjną w Ekwadorze. Następnie w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie "Urbanianum" w Rzymie. W latach 2009-2010 był zastępcą dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a od 2010 do marca 2015 roku pełnił urząd prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 
W 2011 roku został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Od 20 marca 2015 roku pełnił urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, a także dziekana dekanatu Bochnia-Wschód i prepozyta Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Biskup musi być człowiekiem Bożym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.