Kard Dziwisz: nie chcemy fałszywych ideologii

Kard Dziwisz: nie chcemy fałszywych ideologii
Kard. Stanisław Dziwisz podczas gali wręczenia Nagród im. Włodzimierza Pietrzaka w Zamku Królewskim w Warszawie (fot. PAP/Jakub Kamiński)
KAI / mh

"Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie" - podkreślił dziś na Kaplicówce w Skoczowie kard. Stanisław Dziwisz, wyrażając sprzeciw wobec praw niszczących małżeństwo i rodzinę. Metropolita krakowski, który przewodniczył niedzielnym uroczystościom, wielokrotnie nawiązał do pamiętnego przemówienia wygłoszonego w tym miejscu 20 lat temu przez papieża Polaka.

Słów kard. Dziwisza wysłuchały tysiące uczestników dorocznej diecezjalnej pielgrzymki ku czci urodzonego w Skoczowie męczennika z XVII wieku, św. Jana Sarakandra.

Eucharystii na skoczowskim wzgórzu z monumentalnym krzyżem, miejscu, w którym 22 maja 1995 Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami, przewodniczył kard. Dziwisz. Msze koclelebrowali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita Ołomuńca abp Jan Graubner, biskup diecezji żylińskiej na Słowacji Tomáš Galis, biskup ostrawsko-opawski, František Lobkowicz

Witając zgromadzonych biskup bielsko-żywiecki bp Roman Pindel przypomniał słowa Jana Pawła II sprzed dwóch dekad oraz podkreślił, że orędzie wygłoszone na Kaplicówce przez papieża o potrzebie ludzi sumienia było niezwykle ważne nie tylko dla Polski i całego świata.

Kard. Dziwisz w homilii nawiązał do słów Jana Pawła II z Kaplicówki o potrzebie ludzi sumienia. Podkreślił jednocześnie, że po 20 latach tamto papieskie wołanie jest wciąż aktualne. "Bo czyż Polska nie woła dziś w dalszym ciągu o ludzi sumienia? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski parlament, kręgi ludzi sprawujących władzę na wszystkich szczeblach? Czy takich ludzi nie potrzebuje polski Kościół - by dawał przejrzyste świadectwo wierności Ewangelii, solidarności z narodem i odpowiedzialności za jego przyszłość? Czy nie potrzebują ludzi sumienia środki przekazu? − pytał metropolita krakowski.

DEON.PL POLECA

Zdaniem hierarchy, Polsce potrzeba świętych, którzy nie zagłuszają w sobie głosu sumienia, stale się nawracających, zaangażowanych w sprawy publiczne, troszczących się o dobro wspólne - małżeństw, rodzin, polityków, pracodawców i pracowników. Wskazał na pilną potrzebę międzyludzkiej solidarności.

Purpurat zaznaczył, że pamięć o słowach Jana Pawła II pomaga stawić się czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego. "Chcemy w ojczyźnie mądrych praw, chroniących ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci" - dodał.

"Nie godzimy się na to, by importowane, fałszywe ideologie spod znaku gender miały stanowić o polskim prawie, niszcząc małżeństwo i rodzinę, tradycję i religię, a więc korzenie, z których wyrastamy. Nie tędy droga! Nie na tym polega nowoczesność" - przestrzegł kardynał.

Wśród uczestników diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Skoczowa, powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego oraz parlamentarzyści. W uroczystościach uczestniczyli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, górnicy, strażacy, członkowie Bractwa Świętego Jakuba, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych.

Na koniec metropolita krakowski zaprosił na spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Zachęcił także do włączenie się w przygotowania do tego wydarzenia.

Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż - pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku.

Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także - bezskutecznie - wyjawienia tajemnicy spowiedzi.

Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.

22 maja 1995 roku tuż po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, na Kaplicówce modlił się Jan Paweł II wraz z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów. Papież spotkał się wtedy również z przedstawicielami Kościoła ewangelicko-augsburskiego na ekumenicznej modlitwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard Dziwisz: nie chcemy fałszywych ideologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.