Kard. Dziwisz: Polityka ma wymiar etyczny
- Udział człowieka w polityce sprawia, że ma ona wymiar etyczny, polityka wiąże się bezpośrednio ze społeczeństwem, kształtując sprawy rodzinne, zawodowe i społeczne - mówił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podczas otwarcia XI konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która dzisiaj rozpoczęła się w Tomaszowicach koło Krakowa. W spotkaniu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Niemiec Chrystian Wulff, oraz kardynałowie, biskupi i przedstawiciele parlamentu europejskiego. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "etyczny wymiar polityki".
Podczas wystąpienia kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że polityka wiąże się bezpośrednio ze społeczeństwem, kształtując życie rodzinne, zawodowe i społeczne. - Udział człowieka w polityce sprawia, że ma ona charakter etyczny" - mówił. Metropolita krakowski przywołał wypowiedź bł. Jana Pawła II, w której papież wskazywał właściwe cechy demokracji i przestrzegał przed tym, by nie stała się ona dyktaturą wąskich grup osób. "Właściwa demokracja wymaga spełnienia odpowiednich warunków, w duchu prawdziwych idei - zwracał uwagę kardynał.
Jego zdaniem Kościół nie utożsamia się z żadną partią polityczną, ale wskazuje odpowiednie zasady chrześcijańskie niezbędne do właściwego życia politycznego. - Partie polityczne nie mogą głosić zła, a każdy chrześcijanin powinien być odpowiedzialny za swoje myśli i słowa - podkreślił hierarcha. Według kard. Dziwisza polityka to część moralności chrześcijańskiej, która odpowiada na pytania co jest dobre dla społeczeństwa, a co złe. - W ten sposób zaczyna się proces kształtowania sumienia - mówił kardynał. Jego zdaniem państwo jest społeczeństwem o charakterze moralnym. - Moralność chrześcijańska, należy do samej istoty polityki - podkreślił metropolita krakowski.
Etyczny wymiar polityki - to główny temat tegorocznej konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która od w dn. 9-10 września odbywa się w Tomaszowicach, koło Krakowa. Gośćmi dwudniowego spotkania są m.in. prezydent Bronisław Komorowski, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, prof. Joaquin Navarro-Valls, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Sekretarz Generalny COMECE.
Podczas konferencji głos zabierze m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Christine Lieberknecht, premier Turyngii oraz dr Jacek Sarysz-Wolski, przewodniczący Klubu PO-PSL w Grupie EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w Parlamencie Europejskim.
O etyce w polityce rozmawiać będą m.in. prof. Joaquin Navarro-Valls, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej i László Szászfalvi, Sekretarz Stanu ds. Kościołów, mniejszości i kontaktów społecznych w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Republiki Węgierskiej. Panel poprowadzi ks. Kazimierz Sowa, dyrektor "religia.tv".
Uczestnicy konferencji będą dyskutować także o kościołach i religii "polizbońskiej". Na ten temat dyskutować będzie m.in. Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, Sekretarz Generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz dr Ettore Balestrero, podsekretarz w sekcji ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
O godz. 18 w opactwie benedyktynów w Tyńcu odprawiona zostanie Msza św., podczas której homilię wygłosi biskup nominat ks. prof. Grzegorz Ryś.
W drugim dniu konferencji uczestnicy spotkania będą rozmawiać o wartościach chrześcijańskich polityków. Prelegentami tego panelu będą m.in. bp Piotr Jarecki, przedstawiciel KEP w COMECE i dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Konferencja zakończy się wystąpieniem ks. prof. Władysława Zuziaka, rektora UPJP2 i Jacques'a Santera, przewodniczącego Fundacji R. Schumana w Luksemburgu, którzy podsumują tegoroczne spotkanie.
Inicjatorem odbywającej się już po raz jedenasty konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EP
Skomentuj artykuł