Kard. Dziwisz w Kalwarii: zakończcie polemiki

Kard. Dziwisz w Kalwarii: zakończcie polemiki
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / jm

Zakończcie polemiki, naród jest zmęczony sporami, konfliktami i podziałem, Ojczyzna jest ważniejsza od partykularnych interesów partii - apelował w Wielki Piątek do polityków w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski uczestniczył w tradycyjnej wielopiątkowej procesji i wygłosił kazanie.

W słowie pasterskim kard. Dziwisz przypomniał, że obecny rok obchodzony jest w Kościele jako Rok Miłosierdzia i apelował by towarzyszyły mu czyny, by nie pozostał pustą ideą. Apelował, by miłość i solidarność okazały się mocniejsze od wszystkich nieporozumień i niechęci.

"Proszę o dalekowzroczność i rozwagę w tym zakresie, bo sprawa Ojczyzny i narodu jest ważniejsza od partykularnych interesów poszczególnych ugrupowań partyjnych. Proszę przyjąć moje słowo jako wyraz życzliwości i troski Kościoła o dobro wszystkich synów i córek narodu polskiego" - mówił metropolita krakowski.

Jego zdaniem dar wolności nie jest darem łatwym, a nawrócenia i miłosierdzia potrzebuje cały obszar naszego życia społecznego i politycznego, naród zaś jest już zmęczony nieustannymi sporami, konfliktami i podziałami, które nie mają nic wspólnego z autentyczną troską o dobro wspólne. "Dlatego z tego miejsca, w Wielki Piątek, z naszej polskiej Kalwarii, proszę wszystkich odpowiedzialnych: zakończcie polemiki!" - apelował kard. Dziwisz.

Przypomniał też, że miłosierdzia potrzebuje współczesny świat, nieraz nieludzki, bojący się terroryzmu, niszczony przez egoizm i głupotę. Jednak ostatnie słowo należy do Boga, dlatego ćwierć wieku temu upadł bezbożny totalitaryzm, Jezus pokonał śmierć, powstał Jego, chrystusowy Kościół, który kontynuuje w świecie dzieło swojego Założyciela.

Metropolita krakowski odniósł się także do tegorocznych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Stwierdził, że trudno sobie wyobrazić dzieje narodu bez Chrystusa i jego Kościoła, który zawsze był z narodem w okresach pomyślności i dramatów dziejowych i dziękował Bogu za Kościół. Przypomniał, że Kościół jest blisko ludzkich spraw człowieka, wśród których wskazał małżeństwo jako nierozerwalny i dozgonny związek mężczyzny i kobiety, a którego owocem jest nowy człowiek".

I podkreślił, że nikt i nic nie zastąpi rodziny. Dlatego należy umacniać i wspierać, zwłaszcza rodziny ubogie wielodzietne.

Kard. Dziwisz przypomniał także o planowanych na lipiec Światowych Dniach Młodzieży i zaapelował do wiernych o włączenie się w organizację i przebieg tego "święta młodego Kościoła" otwierając drzwi domów, dzieląc się doświadczeniem wiary, otwarciem się na świadectwa przybywających uczestników.

Uroczyste obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej, rozpoczynają się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Niedzielę Palmową od sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz "wypędzenia przekupniów".

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy. W Wielki Piątek w procesji przejść może nawet kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpoczyna się w Wielką Środę. Wówczas wierni są świadkami m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki biorą udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

Rano w Wielki Piątek procesja wyrusza spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli trwa adoracja.

W tym roku podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Azariasza Hessa.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z kilku obiektów z Małopolski - obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz w Kalwarii: zakończcie polemiki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.