Kard. Dziwisz w Ruminii - relacja

Kard. Dziwisz w Ruminii - relacja
Kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy świętej w Bukareszcie (fot. Marek Cholewka)
ks. Robert Pietrzyk

Błogosławiony Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi i dla milionów chrześcijan na całym świecie jest przewodnikiem, mistrzem, punktem odniesienia, a jego świętość przypomina nam, że jest ona powołaniem i celem życia każdego z nas - mówił w czasie homilii metropolita krakowski w katedrze św. Józefa w Bukareszcie.

Msza św. w bukareszteńskiej katedrze

Metropolita krakowski przebywa w Rumunii na zaproszenie nuncjusza apostolskiego i najwyższych władz bukareszteńskiego Uniwersytetu, gdzie wczoraj otrzymał tytuł doktora honoris causa.

DEON.PL POLECA

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował Rektorowi i Władzom Uniwersytetu za podjętą decyzję i przyznanie mu tego zaszczytnego tytułu, który traktuje jako „wyróżnienie pozostające w ścisłym związku z jego wieloletnią służbą u boku Papieża Jana Pawła II”.

Nowy doktor honoris causa w krótkim wykładzie – zwanym lectio magistralis – przypomniał zgromadzonym kilka charakterystycznych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II.

„Czynię to dzieląc się własnym doświadczeniem. Niech ono będzie również świadectwem” - powiedział.

Nawiązując do dnia 22 października 1978 r., dnia  inauguracji pontyfikatu i pamiętnych słów, wypowiedzianych przez Papieża, kardynał zaznaczył, „że od samego początku Jan Paweł II poczuł się odpowiedzialnym za losy świata i niewątpliwie jego pontyfikat w znacznym stopniu wpłynął na bieg współczesnej historii”.

W dalszej części wykładu metropolita krakowski przywołał ważne momenty papieskiej wizyty w Bukareszcie w 1999 roku: prawosławną Służbę Bożą na placu Unirii, z pamiętnym wołaniem zgromadzonych tłumów: Unitate, unitate w odpowiedzi na widok modlących się razem i obejmujących w braterskim uścisku Patriarchy Teoktysta i Papieża Jana Pawła II; spotkanie Papieża z Patriarchą i członkami Świętego Synodu; Służbę Bożą Kościoła greckokatolickiego w katedrze św. Józefa; liturgię Kościoła łacińskiego w parku Podul Izvor, w której uczestniczył Patriarcha; spotkanie z Prezydentem Republiki, w czasie którego Ojciec Święty nawiązał do trudnej przeszłości Rumunii.

Nowy doktor honoris causa przypomniał także obecnym, że Jan Paweł II był człowiekiem nauki i kultury, dlatego też chętnie spotykał się ze środowiskami akademickimi. „Rozumiał ludzi nauki, bo był jednym z nich” - stwierdził.
„Od dziś w sposób szczególny należę do wspólnoty Waszego Uniwersytetu. Od dziś jeszcze bardziej związany jestem z Rumunią i wszystkimi jej obywatelami, z jej dziedzictwem ducha i kultury. Wasze aspiracje i nadzieje stają się moimi aspiracjami i nadziejami” - zakończył metropolita.

Następnie kardynał Stanisław Dziwisz wziął udział w sympozjum na temat Jana Pawła II, które odbyło się w Rumuńskiej Akademii Nauk, gdzie wygłosił referat.

Wieczorem metropolita krakowski wraz z biskupami bukareszteńskimi oraz proboszczem Katedry odprawił Mszę św. w Katedrze świętego Józefa, która jest główną świątynią archidiecezji Bukaresztu.

W swojej homilii nawiązał do beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II i przypomniał zgromadzonym historię życia Papieża - Polaka, który dzięki swoim nieprzeciętnym zaletom umysłu i serca stał się dla wielu swoich rodaków, a zwłaszcza dla młodych, wypróbowanym przewodnikiem w sprawach wiary.

Według kardynała dzisiaj błogosławiony Jan Paweł II nadal towarzyszy Kościołowi i dla milionów chrześcijan na całym świecie jest przewodnikiem, mistrzem, punktem odniesienia, a jego świętość przypomina nam, że jest ona powołaniem i celem życia każdego z nas.

Metropolita krakowski ukazał gigantyczną pracę apostolską Papieża, który stanął wobec wielkich wyzwań współczesnego świata.

"Zmierzył się z kulturą, która nie zawsze pomagała człowiekowi docierać do źródeł swojej egzystencji i spotykać się z Bogiem, nadającym ostateczny sens wszystkim ludzkim sprawom, trudnościom i nadziejom. Zmierzył się z wyzwaniem sekularyzmu, który proponuje człowiekowi model i styl życia, jakby Bóg nie istniał. Jan Paweł II stawił również czoło bezbożnemu, totalitarnemu systemowi komunistycznemu, zniewalającemu całe narody, również w naszej części Europy i w naszych krajach. Papież nie czynił tego jako polityk. Czynił to jako sługa Ewangelii, jako obrońca godności człowieka – istoty stworzonej na obraz i podobieństwo Boga. Czynił to głosząc pełną prawdę o Bogu i człowieku, a tylko ta prawda przynosi wyzwolenie" - mówił.

Nawiązując do trzydziestej rocznicy zamachu, hierarcha wyznał, że szczególną formą świadczenia o Chrystusie i ewangelizowania świata stało się osobiste cierpienie Jana Pawła II.

Kończąc homilię kardynał Dziwisz przypomniał słowa Papieża sprzed 20 lat, wypowiedziane w parku Podur Izvor: „Z waszej stolicy pragnę pozdrowić całą Rumunię i wszystkich jej mieszkańców: wszystkich, bliskich i dalekich, zapewniam o mej życzliwości i pamięci w modlitwie. Z wielką duchową radością nawiedzam ziemię rumuńską i wraz z wami składam dzięki Bogu za wielkie dzieła, których dokonał i które z radością i wdzięcznością wspominamy (...). Drodzy katolicy rumuńscy – mówił dalej Papież – dobrze wiem, jak wiele wycierpieliście w trudnych latach panowania komunizmu; wiem też, z jak wielką odwagą trwaliście w wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Dzisiaj, gdy stoimy już na progu trzeciego tysiąclecia, nie lękajcie się: otwórzcie na oścież drzwi waszych serc Chrystusowi Zbawicielowi. On miłuje was i jest przy was; On wzywa was do nowego dzieła ewangelizacji”.

"Dzisiaj - kontynuował metropolita - błogosławiony Jan Paweł II powtarza nam z nieba: «nie lękajcie się: otwórzcie na oścież drzwi waszych serc Chrystusowi Zbawicielowi». Tylko On ma słowa życia wiecznego. Tylko w Nim człowiek może odnaleźć ostateczny sens swoich marzeń i planów, swoich zwycięstw i niepowodzeń, swoich rozczarowań i nadziei.

Błogosławiony Janie Pawle, jesteśmy pewni, że dzisiaj tutaj, w Bukareszcie, spoglądasz na nas z domu Twojego i naszego Ojca Niebieskiego. Liczymy na Twoje wstawiennictwo i pomoc w naszym pielgrzymowaniu do nieba. Umacniaj nas w wierze. Umacniaj nas w nadziei. Umacniaj nas w miłości” - zakończył.

Po Mszy św. kardynał Dziwisz spotkał się ze wspólnotą Polaków zamieszkujących Bukareszt i Bukovinę.

Od 18 do 22 maja br. Metropolita krakowski przebywa w Rumunii na zaproszenie nuncjusza apostolskiego i władz uczelni Uniwersytetu w Bukareszcie. W czwartek 19 maja br. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie i wziął udział w sympozjum na temat Jana Pawła II, które odbyło się w Rumuńskiej Akademii Nauk.

W najbliższych dniach planowane są: spotkanie w Jassach z seminarzystami Diecezjalnego Seminarium Duchownego, konsekracja pierwszego w Rumunii kościoła błogosławionego Jana Pawła II w Poiana Micului, wizyta w Monastero Ortodoxo Voronet, a także w Sanktuarium Maryjnym z początku XX wieku w Cacica i kolejne spotkanie ze wspólnotą polską w Solonetu Nou.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz w Ruminii - relacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.