Kard. Dziwisz wspominał ostatnie chwile Jana Pawła II. Ostatnie namaszczenie otrzymał w ostatniej chwili

(fot. piotr drabik / flickr)
KAI / kw

W uroczystość NMP Kalwaryjskiej dwaj kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Marian Jaworski odprawili wspólnie Mszę św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

"Mam szczególne powody do tego, by w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej być tutaj. Prośmy, by Ona otaczała nas troską, wsparciem i aby zawsze była z nami" - mówił kard. Dziwisz.

DEON.PL POLECA

Mszę św. koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani diecezjalni z dekanatu kalwaryjskiego, zakonnicy z pobliskich wspólnot, m.in. karmelici, pallotyni, bonifratrzy oraz bernardyni - gospodarze sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Modlitwom przewodniczyli dwaj kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Marian Jaworski.

Kard. Dziwisz zdradził tajemnicę Jana Pawła II >>

Jak przypomniał wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II, kard. Marian Jaworski jest mocno związany z Kalwarią Zebrzydowską, gdzie się wychował i przygotowywał do kapłaństwa. "Ma on szczególne prawo, by tu być. Mówimy o św. Janie Pawle II, że był wyjątkowym pielgrzymem, ale równie wyjątkowym świadkiem i pielgrzymem jest ksiądz kardynał Marian" - podkreślał kard. Dziwisz. Wyznał, że i on sam ma szczególne powody do tego, by w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej modlić się w Jej sanktuarium. "Prośmy, by Ona otaczała nas troską, wsparciem i aby zawsze była z nami" - zachęcał hierarcha.

Kard. Dziwisz wspominał ostatnie chwile życia Jana Pawła II, kiedy to wspólnie z kard. Jaworskim czuwali przy umierającym papieżu. "Ksiądz kardynał Marian przybył jako jego wierny przyjaciel, aby nie tylko go pożegnać, ale również przygotować. Ostatniego namaszczenia udzielił niemal na godzinę przed jego śmiercią" - opowiadał zgromadzonym w świątyni wiernym.

Przywołał też historyczne wydarzenie, kiedy to w dniu odejścia Jana Pawła II, w sobotę rano, kard. Jaworski udał się do Grot Watykańskich, by ukoronować wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. "Korony poświęcił jeszcze Ojciec Święty, a ksiądz kardynał miał szczęście ukoronować Matkę Bożą" - dodał wzruszony.

W kalwaryjskim sanktuarium trwa coroczny odpust Wniebowzięcia NMP, który tradycyjnie przyciąga tysiące wiernych z kraju i zagranicy i należy do największych odpustów maryjnych w Polsce.

Uroczyste obchody odpustu Matki Bożej Kalwaryjskiej odbędą się w piątek. Nieszpory przy kaplicy Domku Matki Bożej odprawi Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa. Potem rozpocznie się procesja Pogrzebu Matki Bożej, zakończona Mszą św. przy kościele Grobu Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Centralne uroczystości odpustowe celebrowane będą w niedzielę. O godz. 6.30 odprawiona zostanie Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej w intencji wszystkich pielgrzymów kalwaryjskich, a po niej odbędzie się uroczysta Procesja Wniebowzięcia NMP. Zakończy ją Msza św., której o 11.00 przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie abp Józef Michalik. Wieczorem odbędą się nieszpory i procesja z figurą Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej po placu Rajskim.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Europie kalwarią. Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy św. Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował również jako kapłan i arcybiskup, a także dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz wspominał ostatnie chwile Jana Pawła II. Ostatnie namaszczenie otrzymał w ostatniej chwili
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.