Kard. Fernandez: wg papieża sytuacja nie dojrzała do diakonatu kobiet

Papież Franciszek na synodzie o synodalności, 22 października 2024 (Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
PAP/dm

W ocenie papieża Franciszka sytuacja nie dojrzała jeszcze do tego, aby możliwe było wprowadzenie diakonatu kobiet – stanowisko to przedstawił w poniedziałek prefekt watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez.

Kwestia roli kobiet w Kościele i przede wszystkim postulatów jej zwiększenia przywoływana jest w związku z trwającym w Watykanie synodem biskupów, który ma nakreślić jego przyszłość.

Wyrażane są opinie, że brak rozwiązań w tej sprawie, w tym brak perspektyw w dziedzinie diakonatu kobiet, może wręcz przesądzić o częściowej porażce zgromadzenia biskupów lub umniejszyć jego konkluzje.

W trakcie synodu pojawiły się też słowa krytyki w związku z tym, że dykasteria kierowana przez kardynała z Argentyny nie wysłuchała uważnie propozycji dotyczących diakonatu kobiet.

„Zamknięte drzwi”

Watykaniści zaznaczają, że w wystąpieniu na synodzie kardynał Fernandez w imieniu papieża na razie „zamknął drzwi” przed taką możliwością.

– Wiemy, że Ojciec Święty wypowiedział się, że w tym momencie kwestia diakonatu nie jest dojrzała, i poprosił, byśmy nie skupiali się teraz na tej możliwości – powiedział kardynał, cytowany przez watykańskie media.

Wyjaśnił, że komisja powołana do przeanalizowania tej kwestii doszła do „częściowych konkluzj”, które – jak zaznaczył - zostaną opublikowane w stosownym momencie. Komisja pracuje dalej – zauważył, dodając, że papież potwierdził mu swoją wolę, by nadal ona działała.

Jednocześnie kardynał Fernandez zapewnił, że dla papieża kwestia roli kobiet w Kościele jest ważna.

Zdaniem prefekta „myślenie o diakonacie dla niektórych kobiet nie rozwiąże kwestii milionów kobiet w Kościele”. – Pośpiech z apelowaniem o wyświęcanie diakonek nie jest dzisiaj najważniejszą odpowiedzią, by promować kobiety – ocenił.

Taka jest „linia pracy na tym etapie” – zaznaczył.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Fernandez: wg papieża sytuacja nie dojrzała do diakonatu kobiet
Komentarze (4)
TT
~Tomasz Tomasz
23 października 2024, 12:23
Czyli przeszkód tegologicznych nie ma, lecz sytuacja niedojrzała. Ciekawe jak szybko takie decyzje dojrzewają. W większości polskich parafii dziewczynek nie ma nawet w służbie liturgicznej ołtarza, a co tutaj mówić o diakonacie kobiet. Tumult powstał już po Fuducia Supplicans wiec Franciszek woli nie ryzykować. Sprawę tę rozstrzygną kolejni papieże. Vaticanus locutus est.
JO
Jan Osa
22 października 2024, 16:28
Czy ja dobrze rozumiem? Synod miał być niezależny, można było mówić, co się chce i uważa. Dokument końcowy miał być wyrazem tego, co się dzieje na synodzie. Żadnej cenzury, otwarcie na powiew Ducha Świętego, wolność, itp. A tu nagle.. dyrektywa ze strony Franciszka: "o tym nie wolno mówić. Tego nie umieszczajcie. Na to nie nadszedł czas. To za wcześnie". Czyli jak w dokumencie pojawią się inne kwestie, to znaczy, że nadszedł czas i Franciszek z tym się zgadza. Chodzi tu o rolę biskupów, a raczej o jej pomniejszenie, o demokratyzację Kościoła, o zmianę w nauczaniu dogmatycznym i moralnym (każdy episkopat, każdy kontynent, a może i każdy biskup wg swojego zdania i swojego rozeznania. Świeccy decydują, a biskup musi się podporządkować. Tak to widzę.
AW
~Artur Wojtkiewicz
22 października 2024, 14:33
Czyli poczekajmy jeszcze ileś lat jak mocniej wymienimy grono biskupów i kardynałów, a wtedy sytuacja dojrzeje.
AZ
~Alicja Z
22 października 2024, 12:32
Niewiadomo, kiedy dojrzeje?