Kard. Glemp zainaugurował 500-lecie Kodynia

Kard. Glemp zainaugurował 500-lecie Kodynia
(fot. flickr.com/ by Catholic Church)
KAI / ad

W piątek, 2 września w Kodniu nad Bugiem rozpoczęły się trzydniowe obchody jubileuszu 500-lecia uzyskania praw miejskich.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia Jubileuszu było nabożeństwo ekumeniczne w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwem ks. kard. Józefa Glempa, prymasa seniora Polski, z udziałem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego oraz arcybiskupa Abla - ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Uczestników liturgii powitali ojciec dr Ryszard Szmydki - prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów oraz Ryszard Zań - wójt gminy Kodeń.

W homilii kard. Glemp zwrócił uwagę na paschalny wymiar chrześcijańskiego życia.

DEON.PL POLECA

- Jeżeli Chrystus jest Panem życia i śmierci, to znaczy, że panuje nad żywymi i umarłymi, i ma pełną władzę nad człowiekiem - mówił. - Jako wierzący należymy do Jezusa Chrystusa. Jeśli żyjemy, żyjemy dla Pana. Jedność jest możliwa tylko w Jezusie Chrystusie. On jest Panem życia i śmierci. Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. Życie nie jest prywatną sprawą człowieka. Nie można życiem manipulować. Bóg jest Panem naszego życia. Śmierć jest przejściem do nowego życia. Kto pragnie cieszyć się nowym życiem, potrzebuje łaski Bożej, szaty godowej - kontynuował Kardynał.

- Bóg mówi: "Przede Mną się zegnie każde kolano". Nie chodzi tu tylko o fizyczne przyklęknięcie. Zgiąć kolano oznacza słuchać Boga, zachowywać Jego przykazania, dochować Jemu wierności. Pierwsi chrześcijanie nie zginali kolan przed obcymi bogami. Ewangelia uczy nas jak właściwie kłaniać się przed Bogiem i oddawać Jemu cześć - mówił kard. Glemp.

Po homilii Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel odśpiewał Panichidę, w której modlił się za zmarłych mieszkańców Kodnia. Uczestnicy nabożeństwa po jego zakończeniu mogli obejrzeć pełnometrażowy filmu o historii Kodnia.

Wystawiona przed nabożeństwem ekumenicznym inscenizacja plenerowa bitwy księcia Mendoga, przypomniała zebranym na kodeńskiej Kalwarii legendę powstania miejscowości. "To den Pane!" - tymi słowami miał obudzić księcia Mendoga jego giermek. Dzień okazał się dobry, stąd miejscu nadano nazwę "Toden", co z czasem przekształciło się w Kodeń.

Święto Kodnia potrwa 3 dni. 3 września o godzinie 10.00 dzieci i młodzież z Kodnia przedstawią program artystyczny, a o 11.30 odbędzie się procesja Obrazu Matki Bożej z Bazyliki na Kalwarię. Uroczystej Eucharystii na Kalwarii przewodniczyć będzie bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz siedlecki.

Na zakończenie uroczystości w niedzielę o godz.12.00 odprawiona zostanie Msza Święta dziękczynna w Bazylice, koncelebrowana przez proboszczów kodeńskich oraz kapłanów pochodzących z parafii św. Anny w Kodniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Glemp zainaugurował 500-lecie Kodynia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.