Kard. Gracias: Indie i Amazonię łączą wspólne problemy

Kard. Gracias: Indie i Amazonię łączą wspólne problemy
(fot. Shalom World/youtube.com)
KAI / ms

„Wyzysk i przemoc wobec rdzennej ludności oraz wylesienie, to problemy które łączą Indie i Amazonię” – powiedział kard. Oswald Gracias. Metropolita Bombaju w wywiadzie dla Radia Watykańskiego porównał problemy obu regionów.

Jego zdaniem, zasadniczą różnicą jest ilość kapłanów, których w Indiach nie brakuje.

Kard. Gracias przypomniał, że w niektórych regionach Amazonii wierni nie mają dostępu do Eucharystii pół roku albo i rok. W Indiach takich problemów nie ma. „Mamy za to inne wspólne bolączki, takie jak potrzeba znalezienia nowego języka ewangelizacji i sposobów dotarcia do ubogich na peryferiach oraz powstrzymanie wylesiania” - mówi kard. Gracias.

„Kościół jest naprawdę jednym ciałem. Wystąpienia uczestników synodu pokazują, że zarówno przed Azją i przed Indiami stoją podobne wyzwania jak przed mieszkańcami Amazonii. Jest to m.in. walka z przemocą, wyzyskiem i niesprawiedliwością wobec rdzennej ludności. U nas Adiwasi tracą swoją ziemię. Ustanawia się prawo, które pozbawia ich własności – zauważył kard. Gracias. - To prawda, że wielu z nich nie ma odpowiednich dokumentów własności, ale nigdy ich nie potrzebowali, żyją na tych ziemiach od wieków. Indie także borykają się z problemem wylesienia, ale w mniejszym stopniu niż Amazonia. U nas ziemię przejmują korporacje. Nasz rząd mówi o konieczności dbania o klimat, ale korporacjom pozwala się na jego niszczenie. Niestety przez to zielona pokrywa kraju stopniowo się zmniejsza”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Gracias: Indie i Amazonię łączą wspólne problemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.