Kard. Grech: powstaje synteza pierwszej fazy synodalnej

Kard. Grech: powstaje synteza pierwszej fazy synodalnej
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Grupa robocza, złożona z 35 osób, w tym tylko dwóch biskupów, pracuje obecnie w Frascati pod Rzymem nad syntezą pierwszej fazy procesu synodalnego. Ujawnił to kard. Mario Grech w wywiadzie dla jezuickiego pisma „America”.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów wyjaśnił, że synteza ta zbiera nadesłane do Watykanu syntezy krajowe z całego świata. Gotowa ma być pod koniec października. Stanie się podstawą dyskusji podczas synodalnych zgromadzeń kontynentalnych, które odbędą się między styczniem a marcem przyszłego roku. Przygotowywane w ten sposób Zgromadzenie Synodu Biskupów zaplanowano na październik 2023 roku.

DEON.PL POLECA
Maltański purpurat wyjaśnił, że zgromadzenia kontynentalne powinny składać się z dwóch części: zgromadzenia kościelnego z udziałem duchownych, osób konsekrowanych i świeckich z każdej konferencji episkopatu danego kontynentu oraz zgromadzenia biskupów, tak aby reprezentowany był na nich cały lud Boży. Biskupi powinni wysłuchać głosu zgromadzenia kościelnego, po czym sformułować konkluzje.

Każdy kontynent planuje obradować w nieco inny sposób, ujawnił kard. Grech. Na przykład Ameryka Łacińska chce zwołać pięć zgromadzeń regionalnych, po czym odbędzie się zgromadzenie ogólne. Podobnie regionalne zgromadzenia chce zorganizować Afryka. Natomiast w Europie ma się odbyć jedno zgromadzenie, w Pradze, w lutym 2023 roku.

DEON.PL POLECA

Zgromadzenie północnoamerykańskie obejmie jedynie Kanadę i USA, gdyż Meksyk wolał uczestniczyć w zgromadzeniu latynoamerykańskim. Oceania (Australia, Nowa Zelandia i wyspy na Pacyfiku) również planuje zgromadzenie, ale jego organizacja nie jest łatwa ze względu na odległości między krajami. Swe zgromadzenie będzie miała także Azja. Z kolei katolickie Kościoły wschodnie mogą albo przyłączyć się do zgromadzeń na swoich kontynentach, albo spotkać się w gronie innych Kościołów wschodnich.

Gdy zgromadzenia kontynentalne przedstawią swe konkluzje Sekretariatowi Generalnemu Synodu Biskupów, powstanie kolejny dokument je zbierający i to on będzie przedmiotem obrad biskupów, którzy wezmą udział w zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023 roku.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Dobrzyński

Problematyka synodalności wzbudza coraz większe zainteresowanie w Kościele katolickim, co niewątpliwie wynika z odnowy zapoczątkowanej przez II Sobór Watykański. Inspirujący w tej materii jest także głos papieża Franciszka, który wyraża przekonanie, iż synodalność stanowi drogę,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Grech: powstaje synteza pierwszej fazy synodalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.