Kard. Kasper: stosunki Kościoła Niemiec z Rzymem są napięte

Kard. Walter Kasper (Fot. YouTube.com/ Salt and Light )
KAI/dm

Kard. Walter Kasper uważa, że stosunki między Kościołem katolickim w Niemczech a Watykanem są napięte. W artykule na łamach listopadowego numeru miesięcznika „Herder Korrespondenz” , emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan zwrócił uwagę, że „coraz bardziej utwardzają się »fronty«, szerzy się »hermeneutyka nieufności«”.

Jego zdaniem „ludzie już nie słuchają siebie nawzajem, a w konsekwencji nawzajem się nie rozumieją”. Jednocześnie w Watykanie brakuje niemieckich teologów i księży, którzy mogliby pełnić rolę mediatorów.

Krytycznie ocenia też kard. Kasper przebieg debaty na temat reform, tzw. „Drogi Synodalnej” w Niemczech. W ostatnich latach rozpatrywanie skandalu nadużyć było „powiązane i praktycznie splecione” z programem reform wewnątrzkościelnych, które niekiedy dotykają „fundamentów tożsamości katolickiej” - uważa niemiecki purpurat.

W jego ocenie, wielu wydaje się, że Niemcy chcą opuścić ”orbis catholicus” lub "ukształtować go na własny, niemieckie oblicze”. Jednak obawy, że te napięcia mogą doprowadzić do rozłamu, określił jako „czarnowidztwo”.

DEON.PL POLECA

Kard. Kasper argumentuje, że "rzymski Kościół powszechny żyje z Kościołów lokalnych w poszczególnych państwach, a Kościoły lokalne żyją w Kościele powszechnym i z niego”.

- Oddzielone od Kościoła powszechnego są jak martwe gałęzie; zazielenić się i rozkwitać mogą tylko na pniu - zaznaczył. Dlatego zadaniem na „najbliższe dziesięciolecia” jest przezwyciężenie obecnych napięć i uczynienie ich owocnymi dla obu stron.

- Kościół katolicki w Niemczech musi na nowo odnaleźć swoje miejsce w Kościele powszechnym - stwierdził kard. Kasper w swoim artykule na łamach „Herder Korrespondenz” .

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kasper: stosunki Kościoła Niemiec z Rzymem są napięte
Komentarze (3)
KP
~katolik pomniejszego płazu
26 października 2021, 13:59
Hermeneutyka niufności? Może z powodu braku reakcji Rzumu na pełzającą apostazję w Niemczech
AG
Adam Gancarz
25 października 2021, 21:01
Ludzie, nie tylko rozczarowani są. Nie tylko są zawiedzeni, ale i oszukani i dramatycznie skrzywdzeni. Skoro upadłe „anioły” kryzys tłumaczą odejściami i zeświecczeniem ludzi, a przemilczają – dlaczego tak jest, to ludzie w imię swej godności - wolą samotnie i pojedynczo uczciwie żyć; niż pod dyktando i dla obiecanek po śmierci. Sumienie wskazuje każdemu najprostsza drogę do Boga.
25 października 2021, 20:48
To już tylko kwestia czasu. Rozwód jest faktem. Schizma już jest od dawna. Ale Papież wciąż milczy. Za to głosy o herezji słychać wobec katolików konserwatystów, czyli wiernych nauce Apostołów i Tradycji. Jak choćby atak na katolicką rozgłośnię i telewizję EWTN. No cóż, można i tak.