Kard. Kazimierz Nycz o młodych. "Często pytają: Co Pan Bóg mi da?"

Fot. EpiskopatNews / flickr.com
PAP / tk

Punktem, w którym wciąż można spotkać się z młodym pokoleniem, jest pytanie o sens życia - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Może sami jesteśmy w Kościele winni, że w naszym głoszeniu Ewangelii sytuowaliśmy miejsce wiary, religii obok ludzkich problemów - ocenił hierarcha.

Brak młodzieży w Kościele

Zauważalny brak młodzieży w Kościele zauważono w prawie każdej syntezie diecezjalnej. Najczęściej poruszano tą kwestię w kontekście pytań synodalnych. Czasami poświęcano młodzieży osobne sekcje.

- Stawiamy sobie dramatyczne pytanie, co zrobić, aby nie utracić młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy nawet jeśli wyszli z rodzin wierzących, nie chcą dalej iść drogą Kościoła i nie identyfikują się z nim – napisali autorzy ogólnopolskiej syntezy podsumowującej diecezjalną fazę synodu o synodalności.

Zdaniem uczestników synodu "dla wielu młodych ludzi ‘Kościół jest smutny’. Młodzież nie czuje się zachęcona do uczestniczenia w życiu Kościoła, do przyjmowania sakramentów (szczególnie bierzmowania), do których przygotowanie w opinii młodych jest źle prowadzone" – zastrzegli.

DEON.PL POLECA

Młodzi później dojrzewają do wiary

Na pytanie, jak można dotrzeć do młodego pokolenia z przesłaniem Ewangelii, kard. Kazimierz Nycz powiedział wskazując na słowa śp. kard. Józefa Glempa, który zwracał uwagę, że młode pokolenie do wiary dojrzewa dużo później, niż ich rodzice czy dziadkowie: "Oni dużo później się nawracają".

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że oprócz czynników, które wcześniej wpływały na młodzież, dziś doszły także nowe, zwłaszcza myślenie w kategoriach utylitarnych. - Młodzi często pytają: Co Pan Bóg mi da? Czy jest On w ogóle mi w życiu potrzebny? - powiedział kard. Nycz.

- Wykorzystywanie argumentów związanych ze starością, śmiercią, a więc z perspektywą życia po drugiej stronie - to szkoda czasu, ponieważ większość młodych - ze względu na swój wiek - nie zastanawia się na tymi kwestiami - ocenił hierarcha.

Metropolita warszawski przyznał, że w ostatnim czasie w priorytetach młodego człowieka spadły także - małżeństwo i rodzina.

- Czasami w tym, co człowiek mówi o małżeństwie i rodzinie - nie wchodząc w żadne układy polityczne, ale opierając się tylko na Ewangelii, może spotkać się z odpowiedzią, że „tak było kiedyś, tymczasem dziś jest już inaczej”. To pokazuje, że część młodych ludzi inaczej widzi małżeństwo i swoją rolę w nim - powiedział kard. Nycz.

Pytanie młodzieży o sens życia

W ocenie hierarchy, punktem, w którym można się wciąż spotkać z młodym pokoleniem jest pytanie o sens życia. - Nie ulega wątpliwości, że czymś niezwykle ważnym w życiu są: zawód, praca, odpoczynek, poznawanie świata, małżeństwo, rodzina, ale pytanie - czy tylko to? Czy to wszystko człowiekowi wystarczy? Czy może jest jeszcze coś więcej? - powiedział duchowny.

- Może sami jesteśmy w Kościele winni, że w naszym głoszeniu Ewangelii sytuowaliśmy miejsce wiary, miejsce religii obok ludzkich problemów, czyli niejako odrywaliśmy wiarę od ludzkich problemów - powiedział kard. Nycz.

Z badan CBOS opublikowanych w listopadzie 2021 r. wynika, że "w kategorii wiekowej 18–24 lata spadł odsetek wierzących – z 93 proc. w roku 1992 do 71 proc. w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku, a rośnie niewierzących – z 6,7 proc. w roku 1992 do 28,6 proc. obecnie". - To pokazuje, że kohorta najmłodsza, a więc (urodzeni w roku 1997 lub później, jest już niemal w jednej trzeciej niewierząca - wskazał CBOS.

Z badań CBOS opublikowanych w 7 lipca br. "Polski pejzaż religijny – z dalekiego planu", wynika że szkolna edukacja religijna nie jest źródłem ożywienia czy odnowy religijnej wśród młodych – raczej pogłębia różnice w religijności wyniesionej z domu. Analiza CBOS pokazała, że uczęszczanie na lekcje religii zależy od osobistej religijności, środowiska rodzinnego i szerszego otoczenia społecznego.

Według CBOS obniża się także przeciętny wiek rezygnacji z praktyk religijnych. "W przypadku badanych uczniów to 14 lat, a w skali całego społeczeństwa w najmłodszej kategorii wiekowej (18–24 lata) – 16 lat" - wynika z badań opublikowanych 22 sierpnia.

Uczniowie najczęściej wypowiadali się krytycznie o Kościele (40 proc.). Na drugim miejscu wskazali brak wiary (33 proc.), w tym deklaracje ateizmu (18 proc. wskazań). Gdyby do deklaracji braku wiary (11 proc.) dołączyć zmianę światopoglądu, określanie się mianem ateisty lub agnostyka, to taka kategoria objęłaby 22 proc. wypowiedzi.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Kazimierz Nycz o młodych. "Często pytają: Co Pan Bóg mi da?"
Komentarze (1)
IS
~Irena S
8 września 2022, 19:59
Co Pan Bóg mi da? Wszyscy chcemy szczęścia, a my, chrześcijanie doświadczamy, że Pan Bóg daje szczęście i z Nim jesteśmy spełnieni. Św. Augustyn ujął to tak: "Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu".