Kard. Nycz: Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół

Kard. Nycz: Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół
Fot. PAP/Andrzej Lange
KAI / tk

Na potrzebę całościowego podejścia do katechezy, która powinna odbywać się przede wszystkim w rodzinie i w parafii a także w szkole – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz w słowie podsumowującym tegoroczne spotkanie dla katechetów archidiecezji warszawskiej.

Spotkanie zorganizowane w tym roku wspólnie dla wszystkich uczących w szkołach nauczycieli religii oraz dla księży proboszczów i wikariuszy, braci i sióstr zakonnych odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

DEON.PL POLECA
Kard. Nycz zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat znaczenie katechezy w domu i w parafii nie było wystarczająco akcentowane; sprowadzono być może za bardzo katechezę do lekcji religii w szkole, co doprowadziło do obecnych problemów.

Podkreślił, jak istotna w edukacji jest współpraca między nauczycielami i rodzicami, co w kontekście katechezy przekładać się powinno na świadectwo życia chrześcijańskiego w domu. Zwrócił też uwagę na znaczenie pracy katechistów w parafiach – osób prowadzących katechezę sakramentalną, prowadzących grupy formacyjne itp.

Dyskusja o religii w szkołach

- Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół, czy zmniejszać jej wymiar z dwóch do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo. Dyskutujmy o tym, co jest potrzebne do kompleksowej katechezy w rodzinie i w parafii i o tym, czy na tych polach robimy wystarczająco wiele – przekonywał.

Mówił również o brakach kadrowych w polskiej szkole oraz o tym, że problem ten dotyka również katechezy – w samej archidiecezji warszawskiej brakuje obecnie kilkudziesięciu katechetów.

Podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej nie zabrakło słów zachęty do podejmowania pracy katechety w szkole, oraz angażowania się w posługę katechetyczną w parafii. Bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do katechetów, wszystkich osób chcących podjąć tę pracę a także tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedze teologiczną, czy służyć pomocą w parafiach przedstawił rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina.

O kursach dla katechetów na UKSW mówił diakon Roman Wojciechowski.

Uczestnicy spotkania zostali też poinformowani o najważniejszych wydarzeniach związanych z katechezą i duszpasterstwem młodzieży w nadchodzącym roku. Ks. Zbigniew Sawiak, koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji warszawskiej zachęcił ich do zapraszania młodych i organizowania grup, które w przyszłym roku pojadą na spotkanie do Lizbony. Zwrócił też uwagę, że udział w ŚDM to często wielka szansa duszpasterska i okazja do ożywienia młodzieżowych grup i wspólnot.

W spotkaniu dla katechetów wzięli też udział lekarze – prof. Leszek Czupryniak i dr Michał Sutkowski, którzy mówili o epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży, zachęcając katechetów, by temat ten – w kontekście odpowiedzialności za zdrowie i życie – poruszali również podczas lekcji religii.

W tegorocznej odprawie katechetycznej w archidiecezji warszawskiej uczestniczyło kilkaset osób.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: Nie dyskutujmy o tym, czy należy wyprowadzić religię ze szkół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.