Kard. Koch: dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym musi trwać

Kard. Koch: dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym musi trwać
(fot. LifeSiteNews / youtube.com)
KAI / sz

Mimo turbulencji w łonie prawosławia dialog Kościoła katolickiego z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym nie może zostać zamrożony. Podkreślił to w rozmowie z portalem "katholisch.de" watykański "minister ds. ekumenizmu" kard. Kurt Koch. "Nasze dwustronne rozmowy i kontakty z Moskwą trwają oczywiście nadal", powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

Konflikt rozgorzał wokół utworzenia samodzielnego (autokefalicznego) Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Wyraził na to zgodę patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. Natomiast patriarcha moskiewski Cyryl I w ostrych słowach krytykuje zapowiedziany na najbliższą sobotę sobór zjednoczeniowy, na którym ma zostać ogłoszone utworzenie tego Kościoła.

"Watykan pozostaje w tej sprawie neutralny, nie zajmuje żadnego stanowiska", podkreślił kard. Koch. Dodał, że utrzymuje kontakty z wszystkimi stronami konfliktu. Jednocześnie przyznał, że sytuacja jest oczywiście trudna, "gdyż została zerwana przez Moskwę wspólnota eucharystyczna między Moskwą i Konstantynopolem".

W wywiadzie dla katholisch.de kard. Koch nawiązał też do stanowisk Kościołów chrześcijańskich w debacie etycznej. "Podstawowym problemem ekumenizmu" jest fakt, że w tej sferze istnieją "pewne różnice", powiedział szwajcarski purpurat. Jak przypomniał, w latach 70. i 80. myślą przewodnią w ekumenizmie było: "wiara dzieli, działanie jednoczy", dziś natomiast "w zasadzie powinniśmy mówić na odwrót". Możemy wyjaśniać wiele kwestii dotyczących wiary, ale są problemy w sferze etycznej, zwłaszcza dotyczące bioetyki, mówił watykański "minister ds. ekumenizmu".

Pytany o szanse na przyszłość zbliżenia między Kościołem katolickim i ewangelickim, które ostatecznie mogłoby umożliwić wzajemną komunię i wspólnotę stołu eucharystycznego, kard. Koch odpowiedział, że zadecyduje o tym kwestia pojmowania urzędu kościelnego. Z jednej strony jedność bez uznania papiestwa jest "niemożliwa" dla katolików, z drugiej natomiast problemem jest "ordynacja kobiet jako pastorek i biskupek" u protestantów, a to dla Kościoła katolickiego "jest niemożliwe". "To są poważne trudności, ale nie powinny one przeszkadzać nam iść drogą, która będzie nas zbliżała w podstawowych sprawach dotyczących urzędu", stwierdził kard. Koch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch: dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym musi trwać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.